• BIST 1.409
 • Altın 451,200
 • Dolar 8,0955
 • Euro 9,6942
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 13 °C
 • Aydın 16 °C
 • İzmir 17 °C
 • Denizli 15 °C
 • Muğla 10 °C

Aydın halkının sağlığı hiç bir kurumun umrunda değil mi?

Aydın halkının sağlığı hiç bir kurumun umrunda değil mi?
Germencik ilçesinde 1 aydır yoğun şekilde içme ve kullanma suyu sıkıntısı yaşandığını kaydeden Aydın Çevre Mücadele Platformu (AYCEM) sözcüsü Dr. Metin Aydın, halkın su sıkıntısı konusunda yetkililerin duruma açıklık getirmemesini eleştirdi.

Germencik ilçesinin içme suyunu sağlayan ana su deposunun 50 metre yanına  2 yıl kadar önce jeotermal kuyusu açıldığını kaydeden AYCEM sözcüsü Dr. Metin Aydın, şu anda Türkiye ve Aydın'da nüfus başına en fazla jeotermal santral ve kuyunun Germencik ilçesinde yer aldığını söyledi.

En fazla suyun ihtiyaç olduğu bu günlerde Germencik’e su verilmediğini, bölge halkının bu yüzden belirten yoğun sıkıntı ve endişe içinde olduğunu belirten Aydın şunları kaydetti.

“Germencik ilçesi etrafında yüzlerce jeotermal kuyu vardır. Bu jeotermaller çalışırken yer altından 1-500 lt/sn arası miktarlarda akışkan çekmektedir. Bu akışkanların bir kısmı reenjekte edilmekte, bir kısmı ise dere, çaylara bırakılmaktadır. Bu jeotermaller çalışırken çok fazla yer altı suyu çektikleri gibi ayrıca yer altı sularında kimyasal, radyoaktif kirlilikte yapmaktadır. Bölgede fazla miktarda jeotermal kuyu çalıştığı için yer altı suları azalmakta köylünün çaktığı artezyen kuyuları artık daha derin kazılmakta, daha az su çekilmektedir. Bu durum ise tarımsal sulamada sorunlar yaşanmasına sebep olmaktadır.2010 yılında DSİ bu bölgedeki artezyen kuyularında yaptığı ölçümlerde sularda kimyasal, ağır metal kirliliği saptamış idi. Germencik ilçesinde 1 aydır yaşanan içme ve kullanma suyu sıkıntısının ne zaman sona ereceği, suların ne zaman ve ne kadar verileceği muamma. Hiç bir yetkili buna açıklama  getirmiyor. Şimdi halk arasında Germencik şehir sularının jeotermal akışkanından arsenik bulaştığı  için verilemediği söylenmekte. Bizler Germencik Çevre ve Doğa Derneği, Germencik halkı olarak yoğun sıkıntı ve endişe içindeyiz. Bu konuya yetkililer tarafından acil açıklama ve çözüm getirilmesini talep ediyoruz.”

Germencik içme ve kullanma sularına Arsenik bulaştığı söylentileri doğru mudur? Bölgede çok fazla olan jeotermal kuyular yer altı su miktarını azaltarak Germencik ilçesine verilen su debisini azaltmış, su kesintileri o yüzden mi yaşanmaktadır?

Yine dernek olarak sormak isteriz.

Bir Belediye bir kentin ana su içme deposunun yanına jeotermal kuyu ve santral kurulumuna nasıl izin verir?

Bir Belediye bu ve benzeri uygulamalarda kendisini göreve getiren halkı nasıl yok sayar? 

Çevre müdürlüğü, Sağlık müdürlüğü bu uygulamaları hiç görmez mi? 

Büyükşehir Belediyesi görmez mi? 

Aydın halkının sağlığı hiç bir kurumun umrunda değil mi? 

Nerede jeotermal enerji temiz enerji diyenler?

Germencik Çevre ve Doğa Derneği olarak tekrar açıklıyoruz. Aydın’daki jeotermal işletmeciliği, jeotermal enerji temiz değildir. Jeotermaller yaptıkları su, hava, toprak, gıda kirliliği ile kirli olup bizlerin yaşantısını, geleceğini kirletmekte bizleri yok olma sürecine sokmaktadır.

Bizler amacı sadece çok para kazanmak olan, bu uğurda hiç bir şeyden çekinmeyen, yürürlükte olan yasaları görmezlikten gelen, kirli ilişkilerin ve doğru olmayan söylemlerin kurbanı olmak istemiyoruz. Bizler halk olarak Aydın'da kanser ve ölüm rekorları kırmak istemiyor, temiz su içmek, temiz gıda tüketmek, çocuklarımızı sağlıklı ortamlarda yetiştirip yarınlara taşımak istiyoruz.

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aydın 24 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0533 310 60 08