• BIST 1.524
 • Altın 438,496
 • Dolar 7,4448
 • Euro 9,0064
 • İstanbul 3 °C
 • Ankara 0 °C
 • Aydın 1 °C
 • İzmir -1 °C
 • Denizli 3 °C
 • Muğla 0 °C

Aydın Sezgin: “Bakanlığın JES kaynaklı deprem riskini izleme taahhüdünün takipçisi olacağım”

Aydın Sezgin: “Bakanlığın JES kaynaklı deprem riskini izleme taahhüdünün takipçisi olacağım”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un JES’lerle ilgili verdiği yanıtı yetersiz bulan İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Bakanlığın JES kaynaklı deprem riskini izleme taahhüdünün takipçisi olacağını söyledi.

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin’in Ekim ayı içerisinde TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a Jeotermal Enerji Santralleriyle ilgili yönelttiği 3 soruya yanıt geldi. Sezgin, “Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn. Murat Kurum’a yöneltmiş olduğum sorulara verilen 16 Kasım 2020 tarihli yanıt, son derece yetersiz ve Bakanlıklar ile TBMM arasında bulunması gereken ciddiyet ilişkisine yakışmayan bir metindir” dedi.

Soru önergelerinin parlamenter demokrasilerin sağlıklı işlemesi için ne kadar önemli olduğunu bugüne kadar defalarca dile getirdiğini belirten Milletvekili Sezgin şunları kaydetti:

“Soru önergelerine verilen kifayetsiz ve ciddiyetsiz yanıtlar her seferinde demokrasimizi daha da aşındırmakta, millet egemenliğini ve iradesini yok saymaktadır. Önergede sadece 3 soru olmasına rağmen Sayın Bakan tarafından verilen yanıtta bu sorulardan herhangi birine yanıt teşkil edebilecek ifadeler yer almamaktadır.

“BAKAN AÇIKLAYAMADI”

“Aydın’da jeotermal tesislerin kurulmaya başlandığı 1984 yılından önceki 35 yıl ile 1984 yılından sonraki 35 yıl içinde meydana gelen deprem sayıları karşılaştırıldığında, 1984 yılından sonra yüzde 34 daha fazla deprem meydana geldiği görülmektedir. Bakanlığınız bu artışın nedenini nasıl açıklamaktadır?” sorusunu Sayın Bakan açıklayamamıştır.

“JES tesislerinin çevresindeki sismik aktivitenin tespitine yönelik ölçümler yapılmakta mıdır? Son 5 yıla ilişkin ölçüm sonuçları nedir?” sorusuna yanıt olarak Bakanlık, herhangi bir ölçüm sonucunu paylaşmaktan aciz kalmıştır. Bu, Bakanlığın Aydın başta olmak üzere ülkemizdeki herhangi bir yerleşim yerinde yaşanabilecek bir depreme karşı tedbir alabilecek donanım ve kapasiteden yoksun olduğu kanaatini yaratmaktadır.

“Bakanlığınızca yürütülen proje kapsamında hazırlanan raporda ortaya koyulan tektonik yapıya olumsuz etkiler ve bunların kümülatif sonuçlarının yaratabileceği önemli risklere karşı ne gibi tedbirler alınması planlanmaktadır?” şeklindeki soruma verilen yanıtta ise, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Bakanlık arasında yapılan teknik işbirliği anlaşması ile yürütülen “Türkiye’deki Jeotermal Gelişimin Kümülatif Etki Değerlendirmesi” projesi kapsamında hazırlanan “Taslak Kümülatif Etki Değerlendirme Raporu”nda dile getirilmiş olan önerilerin, Bakanlıkça yürütülecek Çevresel Etki Değerlendirme, İzin ve Denetim süreçlerinde etkin bir şekilde dikkate alınacağı belirtilmektedir.

Söz konusu raporda, jeotermal kaynakların değerlendirilmesine yönelik jeotermal akışkanın üretimi, re-enjeksiyonu, bu işlemlerin sıcaklık ve debi değerlerine bağlı olarak düşük şiddetli sismik aktivite gözlenebildiği; her ne kadar düşük şiddetli bir aktivite olsa da, mevcut tektonik yapıya olumsuz etkisi olduğu belirtilmiştir.

Dolayısıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bundan sonraki tüm Çevresel Etki Değerlendirme, İzin ve Denetim süreçlerinde JES’lerin neden olduğu sismik aktiviteleri de dikkate alacağı taahhüdü ile kendisini bağlaması sevindiricidir.

“TAKİPÇİSİ OLACAĞIM”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un, bu taahhüdün arkasında durarak, Aydın’daki bütün JES yatırımlarında sismik aktivitelere yönelik ayrıntılı analizler talep etmesini ve bunların kamuoyuyla da paylaşılmasını bekleyerek, bu taahhüdün takipçisi olacağımı belirtmek istiyorum.”

 • Yorumlar 7
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Aydın 24 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0533 310 60 08