• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 8 °C
 • Aydın 16 °C
 • İzmir 13 °C
 • Denizli 12 °C
 • Muğla 12 °C

Aydın’ın sebze deposu tehlike altında!

Aydın’ın sebze deposu tehlike altında!
Aydın Çevre Mücadele Platformu (AYCEM) sözcüsü Dr. Metin Aydın, önlem alınmazsa hastalık, kanser ve ölümlere sebep olacak Aydın'da yaşanan jeotermal çılgınlığına bir son verilmesini istedi.

ACARLAR VE OSMANBÜKÜ ÖNEMLİ

İncirliova ilçesine bağlı Acarlar ve Osmanbükü mahallelerine ait Menderes havza topraklarında yeşillik, sebze olarak akla gelebilecek her türlü tarım ürünü yetişmekte olduğunu hatırlatan AYCEM sözcüsü Dr. Metin Aydın, “Dört mevsim ekim dikim yapılan bu topraklarda patlıcan, biber, marul, maydanoz, domates, fasulye, taze soğan, bamya, mısır, ıspanak, pırasa, sarımsak, dereotu, roka, pazı, kereviz, pancar, karpuz, kavun, pamuk yetişiyor” diyerek Acarlar ve Osmanbükü’ne aiy Menderes havzasının önemine işaret etti.

Acarlar’ın üretim bolluğu ile adeta Ege'nin sebze deposu olduğunu söyleyen Dr. Aydın şunları kaydetti:

HALK YOĞUN KAYGI YAŞIYOR

“Günde 300 ton ürünün işlemden geçtiği Acarlar hali Aydın'ın en büyük sebze hali olup bu halde yılda 40 milyon TL'lik ürün işlem görmektedir. Burada yetiştirilen ürünler tüm Ege Bölgesinde mutlaka herkesin sofrasında kendine yer buluyor. Yani Acarlar sebzeciliği Ege'nin incisidir. 10 bin üreticinin geçimini sağladığı bu topraklar çevre ilçelere göre daha sağlıklıdır.

Yine bu topraklarda ekilen sebzeler dönümde rekolte rekoru kırılan verimlilikte topraklardır. Fakat bugün geldiğimiz nokta itibarı ile Acarlar havzasının verimli toprakları ve su kaynakları kirlenme, bu topraklarda yetişen ve sulanan sebzeler sağlıklı ürün niteliğini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya bırakılmışlardır. Aydın'da uzun süredir jeotermal santrallerin 1.sınıf toprakları ve su kaynaklarını kirlettiği, incir ve zeytine, pamuğa, insan sağlığına zarar verdiği tartışılmakta, Aydın halkında yoğun kaygı yaşanmaktadır. Geçim ve yaşam derdinde olan halk hukuksal mücadele dışında, basın açıklaması ve mitingler yapmakta, yolları kesmekte derdine derman olacak çareler peşinde koşmaktadır. Fakat Aydın'ın seçilmiş ve atanmış vekilleri, başkanları, muhtarları, müdürleri halkın bu isyanına yeterli desteği vermediği için Aydın'da çevre kirliliği ve bu kirliliğin tarımsal ürünler üzerine yan etkisi giderek artmaktadır. Aydın'ın en önemli tarımsal ürünü olan incir jeotermallerin havayı, suyu, toprağı kirletmesine bağlı olarak sağlıklı ürün olma niteliğini, verimini ve pazar payını kaybetmekte, yurt dışına ihraç edilen kuru incir partileri geri gönderilmektedir. Aydın'da incirin yaşadığı sorunun bir benzeri ile Aydın'ın sebze anbarı olan topraklar ve bu topraklarda yetişen sebze ürünleri karşı karşıya kalmıştır.”

KENDİLERİ SÖYLEDİ KENDİLERİ DİNLEDİ

Osmanbükü'nde 3S Kale Enerji A.Ş.’nin bu bölgede yapacağı  jeotermal santral için halkı bilgilendirme toplantısı düzenlediğini ifade eden Dr. Aydın, “Fakat bu toplantı tarihi, saati ve yeri son güne kadar resmî makamlarca ilan edilmediği, halka bu toplantı duyurulmadığı, katılımcı sivil halk ve derneklere baskı yapıldığı için toplantıya katılım yetersizdi. Resmi makamlar ve şirket elemanları adeta tek başlarına toplantı düzenleyip halkın jeotermal konusunda itirazları olmadığı şeklinde karar alınmasına sebep olmuşlardır” şeklinde konuştu.

İZLENİMLERİNİ ANLATTI

15 Haziran 2017 tarihinde Aydın Çevre Mücadele Platformu (AYCEM) olarak Osmanbükü Mahallesine ziyarette bulunduklarını açıklayan Dr. Aydın izlenimlerini şu sözlerle anlattı:

“3S Kale Enerji A.Ş.'nin bölgede kuracağı jeotermal santral için kuyu çaktığını, kuyunun faaliyete geçtiğini, kuyudan yoğun gazların havaya, akışkanların ise Menderes nehrinden ayrılan yan sulama kanallarına salındığına şahit olduk. Bu jeotermal kuyusu 1.sınıf tarım arazisinde, pamuk tarlası içine ve sebze bahçelerinin yanına kurulmuş idi. Bu gazlar ve akışkanlar içinde termik, fiziksel, kimyasal, radyonükleit kirleticiler, ağır metaller, tuzlar yer almaktadır. Jeotermal akışkanların kirlettiği suların tarımsal sulamada kullanılması sonucu topraklarda tuzlanma, çoraklaşma, çölleşme oluşmaktadır. Bu topraklarda yetişen sebzeler kirlilik ve verim düşüklüğü sonucu sağlıklı gıda özelliğini kaybetmektedir. Osmanbükü'de kurulan jeotermal kuyunun bulunduğu alan Bakanlar Kurulunun kabul ettiği Aydın Büyük Ova kapsamı içinde yer almasına rağmen, kuyu kazısı kanun maddesinin kabulünden önce faaliyete geçtiği için bu işletme Aydın Büyük Ova kanunundan muaf tutulmaktadır. Fakat yinede jeotermal kuyunun hali hazırda yürürlükte olan Su kaynaklarını koruma kanununa göre burada kurulmaması gerekir. Çünkü bu kanuna göre su kaynaklarına 3000 metre yakın mesafede atık oluşturan her hangi bir sanayi tesisi kurulmaması gerekir. Yine bu kanuna göre 10 lt/sn üstünde, 30 derece üstünde ve yoğun kimyasal madde içeren  akışkanlar kesinlikle su kaynaklarına bırakılmaması gerekir. Oysa AYCEM olarak yaptığımız ziyarette jeotermal kuyunun çok fazla miktarda sıcak akışkanı Menderes nehri yan koluna bıraktığını, suda kaynama ve köpürme olduğunu, ortamda yoğun çürük yumurta kokusunun duyulduğunu tespit ettik. Bu bölgede saptadıklarımızı 181 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı şikâyet hattına ihbar ettikten sonra bölgeden ayrıldık.”

DR.AYDIN’DAN ZOR SORULAR

Dr. Aydın, “Burada sorulması gereken sorular çok nettir” diyerek yetkililere şu soruları yöneltti:

“Aydın'ın ve Ege'nin sebze deposu olan bir bölgeye nasıl jeotermal santral ve kuyu kurulmasına izin verilir?  

Burada üretilecek enerji kamu yararı için üretiliyor ise burada üretilecek sebzeler kamu yararına üretilmemekte midir?

Bu sebzeleri üreten ve tüketenler Türkiye'nin kamusunu oluşturan halk için hayati önem taşımamakta mıdır?

Aydın halkının suyunu, toprağını, havasını, sebze ve meyvesini  kirleterek bu halkın yok oluşuna sebep olacak hastalık, kanser ve ölümlere sebep olunacağının farkında değil misiniz? Yoksa bu halkın sizin için hiç bir önemi yok mudur?”

Jeotermal işletmelere izin veren ve denetleme görevi olan mercilere seslenen Dr. Aydın, “Jeotermal temiz enerjidir yalanı arkasına sığınarak Aydın'ın topyekûn yok oluşuna sebep olacak bu ve benzeri girişimlere izin vermeyiniz. Aydın tarım kentidir.

ÇAĞRIDA BULUNDU

Aydın'ın zenginliği ve incisi zeytini, inciri, kestanesi, pamuğu, sebzesidir. Lütfen Aydın'da yaşanan jeotermal çılgınlığına bir son verin. Lütfen Ege'nin sebze deposu olan Acarlar havzasının jeotermal istilasına uğramasına son verin” çağrısında bulundu.

jeotermal-(1)-001.jpgjeotermal-(2)-001.jpgjeotermal-(3).jpg

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Aydın 24 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 310 60 08