• BIST 102.410
 • Altın 186,636
 • Dolar 4,4877
 • Euro 5,2816
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 22 °C
 • Aydın 30 °C
 • İzmir 28 °C
 • Denizli 30 °C
 • Muğla 28 °C

CHP lideri Kılıçdaroğlu korkuttu!

CHP lideri Kılıçdaroğlu korkuttu!
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde Ankara'dan başlayan adalet yürüyüşünün dördüncü gününde. Yürüyüşün bugünkü başlangıç noktası Kurtboğazı Barajı girişi. Yürüyüş öncesinde Kılıçdaroğlu yine açıklamalarda bulundu. İşte ayrıntılar.

ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE 4. GÜN 

10:00 Kılıçdaroğlu,  Kurtboğazı mevkiinde yol kenarında yüksek bir yerde Türk bayrağı açan gençlerin yanına çıktı. Gençlerle konuşup fotoğraf çektiren kılıçdaroğlu yola dönerken toprak zeminde ayağı kayarak düştü.

Koruma polislerinin yardımı ile ayağa kalkan Kılıçdaroğlu, yürüyüşüne kaldığı yerden devam etti.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Adalet Yürüyüşü'ne katılan partililerden biri düşerek yaralandı. Ambulansta yapılan ilk müdahalenin ardından Kahramankazan Devlet Hastanesi'ne kaldırılan yaralının sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtiliyor.

09:10 CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu açıklamasının ardındanKurtboğazı Barajı girişinden itibaren 4. gününde adalet yürüyüşünü de başlattı. 

09:06 Kılıçdaroğlu ilk açıklamasına babalar gününü kutlayarak başladı. 

"4 gündür adalet için, sevgi ve hoşgörüyle yürüyoruz. Herkesi kucaklıyoruz. Adalet isteyen kim varsa gönlümüzü onlara açtık. Buyrun hepbirlikte adalet için yüryelim." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'In dünkü eleştirilerinide gündeme getiren Kılıçdaroğlu "Benim karavanımda altın klozet yok. Bizi tahrik etmek istiyorlar. Yargıyla tehdit ediyorlar. Hakim çağırırmış, yargı çağırırmış diye.. Biz darbecilerin ne yaptıklarını çok iyi biliyoruz. Bu kadar eleştiriyorlar ama "Bizim ülkemizde adalet var; niye yürüyorsun?" diyemiyorlar. Onlar da biliyorlar ki adalet yok. Bu sözlerin nedeni de acizlik. "ifadelerini kullandı. 

ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE 3. GÜNÜN AYRINTILARI 

Adalet yürüyüşünde üçüncü gün Kurtboğazı Barajı noktasında tamamlandı. 

14:30 Adalet Yürüyüşü'nün 3. gününde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu spor yaralanmaları konusunda uzman olan bir doktor muayene etti. Doktor Kılıçdaroğlu için yürüyüş öncesi ve sonrasında yapması gereken egzersiz hareketlerini içeren bir program çıkardı.

Ayrıca ilk iki günlük yoğun yürüyüş ve bugün hava sıcaklıklarının çok artması nedeniyle yürüyüş mesafesi 16 kilometreye düşürüldü. İlk iki gündü mesafe 20 kilometreydi. Mola süreleri de doktorun tavsiyesi üzerine yeniden düzenlendi.

10:09 Kortej Kahraman Kazan'da.. Vatandaşlar Kemal Kılıçdaroğlu ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Yürüyüşe bu noktadan itibaren katılan vatandaşlar var. 

Kılıçdaroğlu buradaki kısa açıklamasında "Bütün Kazanlılara 15 Temmuz'daki mücadelelerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Bu yürüyüş bir adalet yürüyüşü. şehitlerimiz için bri yürüyüştür. Bu yürüyüşün siyasi kimliği, etnik kimliği yoktur. Hep brilikte adalet istiyoruz. Adaletten yana olan herkesi kucaklıyoruz." dedi. 

09:00 Yürüyüşün 3. günü de başladı. 

Kılıçdaroğlu yürüyüş başlamadan önce yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Yine büyük bir azim ve kararlılıkla adalet için yürüyeceğiz. İktidar kanadından da eleştiriler geliyor. Saygıyla karşılıyoruz. Eğer yürüyüşümüz rahatsız ediyorsa, umarım duyarsız vicdanlar duyarlı hale gelir. Kavurmacı’nın yeniden tutuklanma kararının haberi geldi. Bu kararı doğru bulmuyorum, yargılama tutuksuz olmalı. Ben kesin mahkumiyet kararı çıkmadığı sürece insanların tutuklanmalarını doğru bulmuyorum” 

 

Kendisine Başbakan'ın "Yürümeseymiş, hızlı tren kullansaymı" sözleri anımsatıldı. Kılıçdaroğlu "Adaletin olmadığı yerde espri de olmaz" diye cevap verdi. 

 

ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE 2. GÜN

15:30 Kahramankazan'a ulaşan Kılıçtaroğlu, Adalet Yürüyüşüne ilişkin yapılan eleştirilere cevap verdi. Provakasyon uyarısında bulunan Kılıçtaroğlu'nun açıklamaları şöyle: “Şu an 15 Temmuz’un planlandığı yerdeyiz. 15 Temmuz FETÖ darbe girişimini sokağa çıkan bizim insanımız engellemedi mi? Demek ki demokrasiye adalete her yerde sahip çıkacağız. Buradan bütün yetkililere sesleniyorum. Yargı bağımsızlığından söz ediyorlar. Savcıya talimat veriyorlar. Yargıya talimatı ben değil onlar veriyor. Provokasyon yapıyorlar. Biz hiçbir yerde hiçbir ortamda provakosyanlara alet olmayacağız. Adaleti bulmak için yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

15:00 Cuma Namazı ve sıcak hava ile verilen üç saatlik aranın ardından Kılıçdaroğlu Adalet Yürüyüşünü tekrar başlattı.

Hükümet'ten gelen eleştirilere dair açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, "Yürüyüşümüz Hükümet yetkililerini rahatsız etmiştir. Yapılan açıklamalarda provakasyon mesajı verilmektedir. Genel Başkan'ımız tüm tehditlere rağmen yürüyüşünü sonuna kardar devam ettirecektir" dedi.

11:58 Günün ikinci molası hedefe sekiz kilometre kala verildi. Uzun bir molanın olması beklenirken öğlen yemeği bu noktada yenilecek. Günün hedefine yaklaşık öğleden sonra 16:00 gibi varılması planlanıyor.

Yürüyüşe eski AKP Milletvekili, Faruk Uysal, AKP eski MKYK Üyesi Fatma Bostan ve AKP'li Cihangir Bostan da yürüyüşe katıldı.

11:00 İkinci günde ilk mola verildi. Artık şehirden çıkıldı. E-5 karayolundan eski İstanbul yolu diye bilinen yerden adalet yürüyüşü devam ediyor. Kortej giderek büyüyor. Görenlerin büyük desteği sözkonusu..

08:00  'Adalet Yürüyüşü'nün 2. günü bu sabah 08.00'de başladı. Ankara'nın KahramanKazan İlçesine doğru yürüyüşe geçen Kılıçdaroğlu'nu, bin kişiyle başladığı ikinci günde kendisi ellerinde Türk bayraklarıyla yol boyu vatandaşlar karşıladı. 

"BUGÜN 22 KİLOMETRELİK YÜRÜYÜŞ YAPACAĞIZ"

CHP lideri yoruldunuz mu sorusu üzerine "Gerçekçi olmak lazım. Yorulmadık diyemeyiz. Ama yolumuza devam edeceğiz. Dün biraz uzun bir yürüyüş gerçekleştirdik. Bugün 22 km'lik bir yürüyüş yapacağız. Bu yürüyüşe güzergah üzerinden de katılımlar olacak" dedi.

ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE İLK GÜNÜN AYRINTILARI 

25 GÜNDE, 428 KİLOMETRELİK YÜRÜYÜŞ

CHP'nin 'Adalet Yürüyüşü' dün saat 11.00’de Ankara Güvenpark’ta başladı. Dünkü yürüyüşe Yürüyüşe Haziran Hareketi, ÖDP, Halkevleri destek verdi. AKP kurucularından Fatma Bostan Ünsal ve eşi eski AKP Milletvekili Faruk Ünsal da yürüyüşe katıldı. Ünsal bir süre Kılıçdaroğlu ile birlikte yürüyerek sohbet etti.

GÜNDE 18-20 KİLOMETRE

Kılıçdaroğlu, “Ortalama günde 18 - 20 km. yürüyeceğiz. Bayramda yollarda olacağız” dedi. CHP’liler İstanbul’a kadar 23 nokta belirledi. E-5 Karayolu güzergâhı takip edilecek. Yürüyüşün 25 günde tamamlanması bekleniyor. 

Kılıçdaroğlu, ilk günkü yürüyüşe Ankara Batıkent'teki 75. Yıl Hipodromu yakınlarındaki alanda ara verdi. Kılıçdaroğlu, alanda bulunan otobüsten istirahat etmek için karavana geçti. 

ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE BİRİNCİ GÜN TAMAMLANDI

16:18 Kılıçdaroğlu yürüyüşün birinci gününü tamamladı. Yürüyüşün ardından basın açıklaması yapan, "Zaman zaman provokatif eylemler de oldu ancak tahriklere kapılmadık. Biz haklıyız. Adalet için yürüyoruz. Kararlılıkla, azimle yola devam ediyoruz. Adalet özellikle de sizin için önemli. Dünyada bilinen bir gerçek; Türkiye'de demokrasi yok. Akşam burada konaklayacağız. Elbette yürüyüşümüz şenlik havasında. Adalet arıyoruz; edişeli değiliz. Bir bahar havası içinde yürüyüşümüzü yaptık. Adalet hepimiz için geçerli bir kavram. Akşam arkadaşlarımla ben de birlikte olacağım. Burada konaklayacağız" şeklinde konuştu.  

15:20 Yürüyüş molanın ardından yeniden başladı. 

15:10 CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yürüyüşünün 17. Km’sinde mola verdi.

Kılıçdaroğlu ‘yoruldunuz mu’ sorusuna “Hayır yorulmak yasak özellikle de benim için” cevabını verdi.“Sağlık durumuyla ilgili bir sıkıntı olursa doktor var mı ekipte?” sorusunu “Milletvekili arkadaşlarımız var doktor olan bir şey olursa onlar mühadale eder haklı bir dava için yürüyoruz. Dinç olmak haklı olmak yürürken sesimizi topluma duyurmak benim hedefim” diyerek yanıtladı.

13:58 Kortej İstanbul yolu üzerinde. Kemal Kılıçdaroğlu da sadece "Adalet" yazan pankartla yola devam ediyor. Ardında da yoğun bir kalabalık var. Kortejin yürüyüşü sırasında bir vatandaşın aracından rabia işareti yapmasıyla hareketliilk yaşandı ancak polisin müdahalesiyle gerilimin yaşanması da önlendi. 

13:00 Ulus geçildi. Varlık Mahallesi’ne ulaşıldı ve İstanbul yoluna çıkılacak. Kortejin en önünde Kemal Kılıçdaroğlu var. Yürüyüşünü sürdürüyor.  İlk durak Eryaman’daki hipodrom olacak. 23 gün sürmesi beklenen yürüyüşün ilk mola durağı da burası olacak. 

12:00 Kızılay Meydanı'ndan Ulus'a ulaşıldı. Ulus'tan İstanbul yoluna doğru yürüyüş sürüyor. Yürüyüşe katılanlar yalnızca "Adalet" yazılı pankartlar taşıyor. Korteje trafikteki araçlar da kornalarını çalarak destek veriyor. Binalardaki vatandaşlar da pencerelerden el sallayarak adalet yürüyüşüne destek veriyor.

11:23  Yürüyüş yoğun bir katılımla sürüyor. Vatandaşlar, partililer ve CHP Anklara İl Teşkilatı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yürüyüşüne eşlik ediyor. 

 11:12  KILIÇDAROĞLU GÜVENPARK'TA KONUŞTU

"Adaletin olmadığı bir ülkede yaşamak istemiyoruz. Gazeteciler hapsedilmesin istiyoruz. Kendi ülkemizde barış içinde yaşamak istiyoruz. Bıçak kemiğe dayandı artık. Bir bedel ödemek gerekiyorsa önce biz ödeyeceğiz. Bu yürüyüş siyasi parti ile ilgili değildir. Bu yürüyüş kutlu bir yürüyüştür. Hapishanelerinin dolu olduğu bir ortamda adalet olmaz. Adaletin olmadığı yerde devlet olmaz. Bütün dünya duysun darbecileri, diktayı, 20 Temmuz darbecilerini istemiyoruz. İşçiler, memurlar, tüm vatandaşlar için adalet istiyoruz."

Bu sözlerin ardından Güvenpark'tan adalet yürüyüşü başladı. 

11:06 Kemal Kılıçdaroğlu  Adalet yürüyüşünün başlayacağı alana ulaştı. 

10.55 KILIÇDAROĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Yürüyüş öncesi açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Birlikte huzur içinde yaşamak istiyoruz" ifadesini kullandı. "Bugün yürüyorum. Umuyorum vicdanları sağır olanlar bizim bu yürüyüşümü anlar. Bizim bu acıyı sonlandırmamız gerekiyor. Bir bedel ödemek gerekiyorsa o bedeli ben öderim demiştim" dedi. 

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Güvenpark'ta CHP genel Bşakanı Kılıçdaroğlu'nun başlatacağı Adalet Yürütüşü için yoğun güvenlik önlemleri alındı. Arama yapmak amacıyla Güvenpark kapatıldı. Ardından vatandaşlar üstleri aranarak parka alınmaya başlandı. ı.

Kemal Kılıçdaroğlu alana gelmeden önce yoğunluğun kontrolü ve KIlıçdaroğlu'na bir alan açabilmek için Güvenpark'ta kalabalığı düzenlemek amacıyla anonslar yapılıyor. 

YÜRÜYÜŞ GÜZERGAHI 

Ankara Valiliği'nden yapılan açıklamada, yürüyüş güzergahı olarak Ankara ili sınırları içinde E-5  Karayolu güzergahının takip edileceği duyuruldu.

Güzergahta bulunan yerleşim yerlerinde miting ve benzeri etkinlikler  yapılamayacağı vurgulandı.

Yürüyüş sırasında varsa kaldırımlar, yoksa banketlerin kullanılacağı  bildirilen açıklamada, taşıtların seyrine mani olacak ve trafik güvenliğini  tehlikeye düşürecek şekilde yola girilemeyeceği kaydedildi.

Valilik açıklamasında, katılımcıların can güvenliği ve trafik  düzeninin sağlanması için hava kararmadan önce yürüyüşün günlük olarak  sonlandırılacağı aktarıldı.

BÖYLE BAŞLADI

Yürüyüşün başlangıç noktası Güvenpark ve çevresinde, sabahın erken  saatlerinden itibaren polis ekipleri tarafından yoğun güvenlik tedbiri alındı.

Parkın etrafı bariyerlerle kapatıldı, katılımcıların alana üst araması  yapıldıktan sonra alınması için noktalar oluşturuldu.

Genelkurmay Başkanlığı önündeki kavşaktan Güvenpark'a giden Milli  Müdafaa Caddesi ulaşıma kapatılırken, parktaki dolmuş duraklarının hareket  noktası yürüyüşün başlayacağı saate kadar İnönü Bulvarı'ndaki Deniz Kuvvetleri  Komutanlığının önüne alındı.

Güvenpark'ı Necatibey Caddesi'ne bağlayan Kumrular Caddesi ile Yahya  Galip Caddesi de geçici süreyle trafiğe kapatılan yollar arasında yer aldı. Bu  yollarda park halinde bulunan bütün araçlar güvenlik tedbirleri çerçevesinde  kaldırıldı.

Güvenlik önlemleri kapsamında bomba imha uzmanı ekipler de Güvenpark  ve çevresinde dedektör köpeklerle arama yaptı.

Bu arada, hem yürüyüş güzergahında hem de Güvenpark ve Kızılay  çevresinde çevik kuvvet polisleri görevlendirildi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Ankara Valiliği, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Güvenpark'tan başlatacağı yürüyüşe ilişkin güvenlik tedbirleri alındığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, Kılıçdaroğlu'nun Ankara Güvenpark'tan başlatacağı ve İstanbul Maltepe'ye kadar sürdüreceği yürüyüşle ilgili bazı önlemler alındığı belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Yapılacak etkinlikte kamu düzeninin, kamu güvenliğinin, trafik düzeninin ve toplantıya katılanların güvenliğinin sağlanması esastır. Bu amaçla, alınacak güvenlik tedbirlerine etkinliği düzenleyen ve katılanların uyması zorunludur. Katılımcılar, Güvenpark'taki toplanma alanına üst araması yapılarak alınacaktır. Yürüyüşün Ankara ili sınırları içerisindeki kısımlarında katılımcıların güvenliğini ve trafik düzenini sağlamak amacıyla korteje, Valiliğimize bildirilen makul sayıdaki kişi katılabilecektir. İl merkezinden sonra yürüyüşe devam edecek olanlar, güvenlik kuvvetlerince kendilerinin tanınabilmesi ve güvenliklerinin sağlanabilmesi için pazu bandı, yelek ve yaka kartı kullanacaktır."

E-5 GÜZERGAHI TAKİP EDİLECEK

Açıklamada, yürüyüş güzergahı olarak Ankara ili sınırları içinde E-5 Karayolu güzergahının takip edileceği duyuruldu.

Güzergahta bulunan yerleşim yerlerinde miting ve benzeri etkinlikler yapılamayacağı vurgulandı.  Yürüyüş sırasında varsa kaldırımlar, yoksa banketlerin kullanılacağı bildirilen açıklamada, taşıtların seyrine mani olacak ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürecek şekilde yola girilemeyeceği kaydedildi. 

Valilik açıklamasında, katılımcıların can güvenliği ve trafik düzeninin sağlanması için hava kararmadan önce yürüyüşün günlük olarak sonlandırılacağı aktarıldı. 

"ATTIĞIM HER ADIM HERKES İÇİNDİR"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Twıtter adresinden “Adalet yürüyüşü”ne ilişkin, “Adımlarımı umuda, demokrasiye ve güzel yarınlara atıyorum. Attığım her adım ülkemizde adalete hasret kalmış, adalet bekleyen herkes içindir” dedi.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Aydın 24 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 310 60 08