• BIST 1.348
 • Altın 466,658
 • Dolar 8,1396
 • Euro 9,7770
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 11 °C
 • Aydın 12 °C
 • İzmir 16 °C
 • Denizli 15 °C
 • Muğla 13 °C

DİSK Emekliler Sendikası 2. yılını kutladı

DİSK Emekliler Sendikası 2. yılını kutladı
DİSK Emekliler Sendikası Aydın Şubesi üyeleri Atatürk Kent Meydanı’nda pandemi tedbirlerine uyarak Atatürk anıtına çelenk koydu ve kuruluşunun 2. yılını kutladı.

Atatürk Kent Meydanı’ndaki çelenk sunumunun ardından açılış konuşmasını DİSK Emekli Sen Aydın Şube Başkanı Uğur Önal yaptı. Mustafa Kemal Atatürk’ün 90 yıl önce söylediği, “Bir ulusun kalkınmışlığının ön önemli kıstası o ulusun yaşlı ve emeklilerine verdiği değerle ölçülür” şeklindeki sözünü hatırlatan Başkan Önal, “Geçmişte güçlüyken olanca gücüyle ülke için çalışmış olan emeklilere gerekli değeri vermeyen ulusların geleceğe güvenle hakkı yoktur” dedi.

Siyasi iktidarın emeklileri yok saydığını belirten Başkan Önal, “1995 yılında siyasi iktidarın bizi yok sayması nedeniyle ekonomik, demokratik ve sosyal alanda haklarını korumak adına kurulan Tüm Emekliler Sendikası kapatıldı. Biz de 25 Şubat 2021 tarihinde Emekliler Sendikasını kurduk. Sendikamız küllerinden yeniden doğdu. Yılmayacağız, mücadeleye devam edeceğiz” diyerek sendikalarının kuruluşunun ikinci yılını kutladı.

Saygı duruşunun ardından sendika binasına geçen DİSK Emekli Sen Aydın Şube Başkanı Uğur Önal burada basın bildirisini okudu.

DİSK Emekliler Sendikası’nın basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

DİSK Emekliler Sendikası’nın basın açıklaması şu şekilde; “Biz, Türkiye emeklilerinin temsilcisi, 13 milyon emeklinin sesi DİSK Emekliler Sendikasıyız.

25 Şubat 2021 itibariyle sendikamız resmi olarak kuruluşunun ikinci yılını kutluyor. Resmi olarak diyoruz çünkü 1995 yılından itibaren verdiğimiz mücadelenin önemli bir kısmı emeklilerin sendikal hakları olduğuna ve sendikal özgürlüklerinin tanınması gerektiğine dair ilgili makamlarla mücadele halinde geçti ve geçiyor.

Sendikal haklar ülkelerin ve devletlerin keyfiyetine ve işçilerine bir lütuf gibi gösterilmesine engel olunmak amacıyla uluslararası anlaşmalar tarafından güvence altına alınmış ve Türkiye’de bu anlaşmaları imzalayarak taraf olmuştur. Ancak, söz konusu olan 13 milyon emeklinin örgütlenmesi olduğunda sayısız kez bu hakkımız yok sayılmış ve sendikamız kapatılmıştır. Biz ise bu hukuksuz muameleye rağmen her defasında daha güçlü ve daha örgütlü bir şekilde yeniden kurulduk.

Emekli-Sen’in defalarca artık rahatlıkla baskı ve yıldırma politikası olarak tanımlayabileceğimiz kapatılma serüveni bizlere sendikal hakların ülkemizde pamuk ipliğine bağlı olduğunu ve iktidarların iki dudağının arasına baktığını kanıtlamaktan başka bir şey göstermiyor.

Ülkemizde işçi sınıfının örgütlenmesi ve emeklilerin de bu hak mücadelesinde yer almasında hem iktidarlar hem de kurulu düzen sahipleri büyük çekince duyuyor. Duymaya devam etsinler; çünkü, biz ikinci yılımızı bir önceki yıldan daha büyük, daha güçlü ve daha inatçı bir şekilde kutluyoruz! Yılmadık, yılmıyoruz ve yılmayacağız!

Emekli-Sen olarak emeklilerin ücret ve hakça yaşam taleplerinin haklı olduğunu bilmek bizi her zaman daha güçlü ve daha kararlı yapmıştır. Ancak; özellikle son bir yılda yaşadıklarımız emeklilerin mücadelesinin ne kadar gerekli ve ne kadar isabetli olduğunun bir göstergesi olarak görülebilir:

Emekli-Sen varsa emekliler toplumun ve çalışma yaşamının dışına itilemez ve yalnızlığa mahkum edilemez!

Emekliler pandemi sürecinin hemen başında evlerine hapsedilmiş ve toplumsal izolasyona maruz bırakılarak adeta kendi kaderlerine terk edilmişlerdir. Bu konuda yaptıkları her itiraz göz ardı edilmiş ve herhangi bir ücret güvencesinden ve toplumsal güvenceden yoksun bir şekilde bir yandan ülkemizin içinde bulunduğu toplumsal ve ekonomik sorunlar karşısında bir yandan da salgın hastalık karşısında yalnız bırakılmıştır. Emeklilerin örgütlü ve hak arayan, aktif siyasal yaşama katılımının sağlandığı bir ülkede tüm bunlar söz konusu olamazdı. Bu yüzden biz defalarca kapatıldık; mücadelemizin haklılığından güç alarak defalarca yeniden kurulduk. Emekli-Sen varsa emekliler toplumun ve çalışma yaşamının dışına itilemez ve yalnızlığa mahkum edilemez!

Emekli-Sen’i susturmaya ve haklı mücadelesinden döndürmeye gücünüz yetmez; yetmeyecek!

Ülkemizin dört bir yanında iktidar partisi ve ona bağlı kuruluşlar kongre ve konferanslarını pandemi süreci boyunca kesintisiz ve kapalı alanlarda, pandemi dolayısıyla oluşan sağlık önceliklerini hiçe sayarak gerçekleştirirken Emekli-Sen olarak bizim ve hatta daha birçok kurumun kongreleri iptal edilmiştir. Pandemi sürecinden en çok etkilenen kesimlerin başında gelen emeklilerin bir araya gelerek sözlerini söyleme imkânları ellerinden alınmış; emekli zamlarına ilişkin eylemlerimiz başta olmak üzere hak aramak için ne zaman sesimizi duyurmak istesek eylemlerimiz ve basın açıklamalarımız engellenmeye çalışılmıştır. Emekli-Sen’i susturmaya ve haklı mücadelesinden döndürmeye gücünüz yetmez; yetmeyecek!

Türkiye artık iktidarın çizmiş olduğu kalıplara sığmamaktadır. Sığmayacaktır! Emekli-Sen ikinci yılında hem gençlerle hem de işçi ve emekçilerle yan yana mücadele etmekten büyük bir onur ve gurur duymaktadır!

Hem ülkemiz hem de dünyamız kara bir dönemden geçmekte ve patronlar kârlarına kâr katarken işçiler ve emekçiler her geçen gün ağır baskı ve sömürü koşullarında çalışmaya ve diğer yandan da virüsle mücadele etmeye çalışmaktadır. Emekli-Sen’in mücadelesi yalnızca emekli işçi ve emekçilerin değil; aynı zamanda hali hazırda aktif çalışma yaşamında bulunan işçilerin ve emekçilerin mücadelesiyle bir arada yürüdüğünde ve onlarla beraber hak arama mücadelesine katkıda bulunduğunda değerlidir ve anlam kazanmaktadır.

İktidarın herkesi terörist ilan eder tutumu ve yaptırımları bizleri tıpkı Boğaziçi Üniversitesi’nde direnen torunlarımız gibi yıldırmamakta; aksine memleketimizle olan bağımızı güçlendirmektedir. İstiyorlar ki her olumsuzluk ve her hak gaspında susalım ve ses çıkarmayalım. Son birkaç aydır görüyoruz ki en yaşlısından en gencine Türkiye artık iktidarın çizmiş olduğu kalıplara sığmamaktadır. Sığmayacaktır! Emekli-Sen ikinci yılında hem gençlerle hem de işçi ve emekçilerle yan yana mücadele etmekten büyük bir onur ve gurur duymaktadır!

Emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret almanın,

Emekli ücretlerinin sadece enflasyona endeksli değil; milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlenmesinin,

Emekli ücretleri arasındaki farklılıkların giderilmesi için acilen bir intibak yasasının hayata geçirilmesinin,

Emeklilikte yaşa takılanlar adı altında yaratılan sorunun bir an önce eşitlikçi bir biçimde çözüme kavuşturulmasının,

Sağlık hizmetlerinde katkı payının kaldırılmasının ve kamusal sağlık hizmetinin sağlanmasının,

Emeklilikte yaşayabileceğimiz güvenli çevre şartlarının oluşturulmasının,

Toplumla ilişkilerimizin sürdürülebilirliğinin sağlanmasının,

Bizleri ilgilendiren her türlü politikanın hazırlanma sürecine aktif olarak katılmanın ve

Tüm bunlar için toplu sözleşmeli sendikal hakkımızın tanınmasının mücadelesini veriyoruz.

Taleplerimiz açık ve nettir!

Baskılar ve yıldırma politikalarının karşısında yılgınlık değil direniş göstermek üzere yıllardır sürdüğümüz mücadelemizin bayrağını daha da yükseltmek için tüm inancımızla yolumuza devam ediyoruz.

Biliyoruz ki bizim geçmişimiz ne iki yıl önce Ankara Valiliği’ne verdiğimiz kuruluş dilekçemize dayanır ne de 1995 yılına dayanır. Bizim tarihimiz Anadolu toprakları kadar eski ve dünyanın dört bir yanındaki emek mücadelesiyle birlikte ilerlemektedir. Sendikal hak ve özgürlüklerin engellenme çabası da aynı şekilde bu tarih kadar derine inmektedir. Geldiğimiz noktada; bir an olsun yılgınlığa düşmeden ve gücümüzü kaybetmeden, aksine örgütlülüğümüzü ve gücümüzü artırarak mücadelemizi sürdürme kararlılığında olduğumuzu ilan ediyoruz!”

f-1-007.jpgf-2-008.jpg

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aydın 24 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 310 60 08