• BIST 1.441
 • Altın 501,444
 • Dolar 8,3566
 • Euro 10,1202
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 16 °C
 • Aydın 17 °C
 • İzmir 16 °C
 • Denizli 16 °C
 • Muğla 14 °C

Karsan, ‘Sosyal Diyaloğu En İyi Uygulayan Şirket’ seçildi

Karsan, ‘Sosyal Diyaloğu En İyi Uygulayan Şirket’ seçildi
‘Çalışma Hayatında Sosyal Diyaloğun Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında gerçekleştirilen ‘Şirket Düzeyinde Sosyal Diyalog En İyi Uygulama Yarışması’nın sonuçları belli oldu. Yerli üretici Karsan da “So...

‘Çalışma Hayatında Sosyal Diyaloğun Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında gerçekleştirilen ‘Şirket Düzeyinde Sosyal Diyalog En İyi Uygulama Yarışması’nın sonuçları belli oldu. Yerli üretici Karsan da “Sosyal Diyaloğu En İyi Uygulayan İşyeri Ödülü”ne layık görüldü.

Sosyal diyaloğun çalışma hayatında geliştirilmesi, bu konudaki toplumsal ve kurumsal düzeydeki farkındalığın artırılması amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile ILO tarafından dünyada çapında ilk defa Türkiye’de düzenlenen ‘Çalışma Hayatında Sosyal Diyaloğun Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında gerçekleştirilen ‘Şirket Düzeyinde Sosyal Diyalog En İyi Uygulama Yarışması’nın kazananları belirlendi. Gerçekleştirdiği stratejik işbirlikleri ve atılımlarla dikkat çeken Karsan, söz konusu yarışma kapsamında ‘Sosyal Diyaloğu En İyi Uygulayan İşyeri Ödülü’nü alan ilk üç isim arasındaki yerini aldı.

Karsan Pozitif’e ödül

Türkiye’nin yerli üreticisi Karsan, yarışmaya hem kültürel hem de iş süreçlerinde “pozitifliği” ön planda tutan bir değişim ve gelişim sürecini hedeflemek amacıyla oluşturulan “Karsan Pozitif” isimli proje ile katıldı. Yarışma kapsamında; çalışan ile işveren arasındaki diyalog belirli konu başlıkları altında incelendi. Değerlendirmeye konu olan başlıkları ise; bilgi alışverişi, danışma, ortak karar alma, toplu müzakere ve ulusal mevzuatın gerekliliklerinin ötesine geçen yenilikçi uygulamalar oluşturdu. Ödüle hak kazanan şirketler, Türkiye İşçi ve İşveren Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı sendikalar, STK’lar ile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü Temsilcileri tarafından belirlendi. Yapılan değerlendirmeler sonucunda gerçekleştirdiği stratejik işbirlikleri ve projeleriyle örnek çalışmalara imza atan Karsan, “Sosyal Diyaloğu En İyi Uygulayan İşyeri Ödülü”nü almaya hak kazanan isimler arasındaki yerini aldı. Ödüller, proje kapsamında Ankara HiltonSA’da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un katılımıyla gerçekleşen “Türkiye’de Sosyal Diyaloğun Geleceğini Birlikte Şekillendirmek” konulu panelde sahiplerine verildi. Ödül törenine Karsan Personel ve İdari İşler Yöneticisi Yönem Oktay, Organizasyonel Gelişim Yöneticisi Görkem Levent ile Karsan İnsan Kaynakları Müdürü Mücahit Korkut katıldı. Törende, Karsan adına ödül Karsan İnsan Kaynakları Müdürü Mücahit Korkut’a takdim edildi.

“Hedef: Pozitif Karsanlı, Pozitif Karsan”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Karsan İnsan Kaynakları Müdürü Mücahit Korkut, tüm yönetim seviyelerine ve çalışanlara yönelik gerçekleştirdikleri eğitimler ile bilgilendirmelere son derece önem verdiklerini, bu konuda her zaman daha ileriyi hedeflediklerini dile getirdi. “Karsan Pozitif” projesine de değinen Mücahit Korkut, “Karsan Pozitif, hem kültür hem de iş sonuçlarımızda pozitifliği hedeflediğimiz bir değişim ve gelişim süreci. Bunun için de en değerli varlığımızın çalışanımız olduğunun bilinciyle; olumlu yaklaşımlarımızla iletişimimizde, işimizi sahiplenmemizle sorumluluğumuzda, adil, şeffaf ve rol model olan liderliğimizde, fikre önem veren, değerlendiren ve ödüllendiren dokunuşumuzda Pozitif Karsanlı’yı ve Pozitif Karsan’ı oluşturmayı hedefledik” açıklamasını yaptı. “Hem kültürel hem de iş sonuçlarımızda pozitif gelişimi ve değişimi amaçladığımız ‘Karsan Pozitif’ isimli projemizin, son derece önemli amaçlara hizmet ettiğine inandığımız ‘Çalışma Hayatında Sosyal Diyaloğun Geliştirilmesi Projesi’ çerçevesinde ödüllendirilmesi bizleri çok mutlu etti” ifadelerini kullanan Korkut, “Bu başarıda katkısı bulunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Proje, 2016 yılında başladı

Söz konusu proje kapsamında; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ilgili kurumlar ve sosyal ortakların kurumsal kapasitelerinin artırılması; örgütlenme özgürlüğü, toplu pazarlık ve her düzeyde sosyal diyalog konusunda kurumların ve kamuoyunun bilgilendirilmesi amaçlanıyor. Türkiye’de her düzeyde sosyal diyaloğun desteklenmesi hedefiyle 1 Eylül 2016 tarihinde hayata geçirilen projeyle sosyal tarafların ve ilgili kamu kurumlarının sosyal diyalog konusunda kapasitelerinin güçlendirilmesi ve sosyal diyaloğa ilişkin farkındalığın bütüncül bir bakış açısı ile her düzeyde artırılması planlanıyor.

Örgütlenme özgürlüğü, toplu sözleşme ve her düzeyde sosyal diyalog konularında toplumsal ve kurumsal farkındalığın artırılması hedefiyle hayata geçirilen ve her düzeyde sosyal diyalog mekanizmalarının geliştirilmesini hedefleyen projenin Ocak ayının sonunda tamamlanması planlanıyor. Proje kapsamında gerçekleştirilen yarışma ise Türkiye’de şirket düzeyinde sosyal diyalog mekanizmalarının geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla mevcut şirket uygulamalarının belirlenmesi ve iyi uygulamaların tespit edilerek kamuoyuna tanıtılması yoluyla desteklenmesini amaçlıyor.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aydın 24 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 310 60 08