• BIST 105.520
 • Altın 379,423
 • Dolar 6,8125
 • Euro 7,5605
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 19 °C
 • Aydın 26 °C
 • İzmir 19 °C
 • Denizli 24 °C
 • Muğla 20 °C

Mayıs ayı ortalama satılık ve kiralık daire fiyatlarını merak ediyor ve emlak piyasasına ilişkin genel bir değerlendirme yapmak istiyorsanız haberimiz sizi ilgilendiriyor

Mayıs ayı ortalama satılık ve kiralık daire fiyatlarını merak ediyor ve emlak piyasasına ilişkin genel bir değerlendirme yapmak istiyorsanız haberimiz sizi ilgilendiriyor
Gayrimenkul ve emlak sektörü bir ülkenin ekonomisinde her zaman ciddi yeri olan bir sektördür.

Özellikle bizim ülkemiz gibi inşaat sektörünün ekonominin en büyük sektörlerinden biri olduğu ülkelerde bu sektörün gidişatı ekonominin genel gidişatını belirlemektedir.

Pek çok kişi uzun yıllar çalışarak bir birikim elde ederler ve bu birikimleri yatırıma çevirmeyi amaçlarlar. Bu yatırım araçları çok farklı araçlar olabilir. Bir kısım insanlar emekli olduktan sonra birikimleri ile kendilerine özel bir iş kurmak isteyebilirken; pek çok kimse daha az zahmetli bir yatırım türü olan gayrimenkul yatırımını tercih etmektedir.

Hal böyle olunca gayrimenkulü yatırım amaçlı satın almak isteyen kişilerin de en çok merak ettikleri soru; nereden gayrimenkul satın alırsak en çok ve en en optimum getiriyi elde edebiliriz. Zira gayrimenkul satın alan kişilerin pek çoğunun genel düşüncesi, yaptıkları bu yatırımın getirisini kısa sürede maksimum yapabilmektir. Tabi ki birçoğumuzun da bildiği gibi gayrimenkul alanında en yüksek getiriyi en iyi konuma sahip olan mülk getirir.

Elbette ki herkesin gücünün yeteceği gayrimenkul çeşidi ayrıdır. Ancak herkesin tek bir amacı vardır: Maddi güçlerinin el verdiği ölçüde çok getiri sağlayacak olan mülkü edinebilmek.

Bu nokta günümüzde en büyük yardımcılardan biri de internet olmaktadır. İnternette fiyatları karşılaştırarak doğru yatırım için doğru yeri pek çok yatırımcı bulmaya çalışmaktadır.

Ancak, internet üzerinde bu araştırmayı yapmak alternatifin çok olması nedeniyle oldukça zorlu bir süreçtir.

Bu noktada nasıl ki Google size internet aleminde aradığınız bilginin en doğrusunu bulma noktasında yardımcı oluyorsa; Flatfy sitemiz de size aradığınız gayrimenkulün en doğrusunu bulma noktasında yardımcı olacak.

Flatfy, ülkemizde gayrimenkul alanında yayın yapan toplam 1189 farklı emlak ilan sitesinin verilerini bünyesinde barındıran bir emlak ilanı arama motorudur. Flatfy’ı kullanarak ülkemizin dilediğiniz şehrinde gayrimenkul araması yapabilirsiniz. Bulacağınız ilanlar, ülkemizde gayrimenkul alanında ilan yayını yapan sitelerdeki ilanlar olacaktır ve ilan ile ilgili detaylı bilgi almak istediğinizde ise ilanın yer aldığı sitedeki orijinal ilana yönlendirileceksiniz.

Peki, Flatfy bize doğru yatırımı yapacağımız gayrimenkulü ne şekilde sunacak? Flatfy’ın sunduğu belki de en verimli hizmetlerden biri de, veri tabanında yer alan emlak ilanlarının tamamı ile hazırlamış olduğu aylık ortalama fiyat raporlarıdır. Bu raporlara göz atarak; bir şehirde yer alan belli büyüklükteki dairelerin ortalama satılık fiyatları ve kiralık fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

Flatfy tarafından yayınlanan bu istatistik raporlarının sonuncusu olan mayıs ayı ortalama satılık ve kiralık daire fiyatlarına ilişkin raporun sonuncusu geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Şimdi haberimizin konusu olan bu raporlara bir göz atalım.

thumbnail_aydin24.jpg

Flatfy tarafından yayınlanan raporların ilki yukarıda yer alan ve Aydın şehrimizin de içerisinde yer aldığı 13 farklı şehre ilişkin ortalama satılık daire fiyatlarını gösteren rapordur. Bu raporda 1+1’den 4+1’e kadar 4 farklı daire tiplerine ilişkin ortalama satılık daire fiyatları belirtilmiştir.

Raporda, genel olarak Aydın’a yakın şehirler ve bir fikir edinilebilmesi maksadıyla diğer bölgelerde yer alan bazı şehirlerin fiyatları da belirtilmiştir.

1+1 dairelere göz attığımızda; Aydın’ın genelinde mayıs ayında ortaya çıkan tablo, fiyatların ortalama düzeyde olduğudur. En yüksek 1+1 daire fiyatına sahip olan Muğla ve ardından gelen 2’nci şehir olan Antalya’dan biraz daha düşük fiyata sahiptir.

Tabloda 1+1 daireler ve 2+1 dairelerde en yüksek fiyata sahip olan şehir Muğla olarak görülmektedir. 3+1 dairelerde en yüksek fiyata sahip olan şehrin İstanbul, 4+1 dairelerde ise Gaziantep olduğunu görüyoruz.

Bütün bu raporda yer alan fiyatlara ve şehirlere bakıldığında belli olan fiyat düzeylerinin genel olarak şehirlerin konumları ile alakalı olduğunu görüyoruz. 1+1 ve 2+1 daireler için en yüksek fiyata sahip olan genelde ise tüm daire tiplerinde ortalamanın oldukça üstünde fiyatlara sahip olan Muğla’nın bu fiyat seviyesinde olmasının nedeni hem önümüzde yaz aylarının yer alması ve bu bölgede dünya çapında oldukça yoğun ilgi gören Fethiye, Bodrum, Marmaris gibi tatil yörelerinin olması hem de sakin ve doğa ile iç içe bir yerleşim yeri olmasından kaynaklıdır.

İstanbul’un yüksek fiyatlara sahip olmasının nedeni pek çoğunuzun tahmin edeceği gibi ülkemizin üretim şehri olması ve en büyük üretim merkezleri ile ticaret merkezlerinin burada olmasının insanlara İstanbul’u bir cazibe merkezi olarak sunması gösterilebilir. Nitekim, Anadolu’nun dört bir köşesinden pek çok aile her sene İstanbul’a göç etmekte ve İstanbul’u bir geçim kapısı olarak görmektedir.

Raporda yer alan şehirlere göz atıldığında daha düşük fiyatlara sahip olan şehirlerimizin daha iç bölgelerde ve doğuda yer alan şehirler olduğu görülmekle birlikte Karadeniz’in en gelişmiş şehri olan Samsun’un fiyat seviyesi de ortalamanın altında kalmıştır.

Batı bölgelerinde ise her ne kadar mayıs ayında olmamız ve tatil sezonuna giriş yapıyor olmamıza rağmen, Balıkesir ve Çanakkale’deki fiyat seviyeleri de yine ortalamanın altında kalmıştır. Tabi ki bu sonucun ortaya çıkmasının sebepleri olarak bu şehirlerin daha kuzeyde yer almaları ve ülkemizde tatil beldeleri olarak en büyük talebin genellikle güneybatı kesimlere yönelik olması gösterilebilir.

tablo-2-002.jpg

tr.flatfy.com sitesinin sunduğu bir diğer rapor ise yukarıda yer alan ve ilk raporda yer alan şehirlere yönelik ortalama kiralık daire fiyatlarıdır. Yine ilk rapordaki gibi 4 farklı büyüklükteki dairelere yönelik fiyat düzeyleri raporda belirtilmiştir.

İlk rapordaki gibi 1+1 ve 2+1 daireler için en yüksek fiyat seviyesi yine Muğla’da görülmüştür. Ancak, kiralık dairelere bakıldığında ilk rapordan farklı olarak 3+1 dairelerde de en yüksek fiyat seviyesi Muğla’da ortaya çıkmıştır. Muğla, en yüksek kira fiyatlarında sadece 4+1’de birinci olamamıştır. Orada da İstanbul’un hemen ardından gelen şehirdir.

Buradan edineceğimiz sonuç olarak en yüksek satılık daire fiyatına sahip olan bir bölgeden gayrimenkul satın almak o yüksek fiyata orantılı bir gelir elde edileceği anlamına gelmemektedir. Zira, 4+1 daireler için ilk raporda gördüğümüz üzere en yüksek fiyat Gaziantep’te olmasına rağmen kira gelirinde Gaziantep ilk sırada yer almamıştır. Bu da bir gayrimenkule yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken tek şeyin satış fiyatları olmadığını ortaya koymaktadır.

Raporda yer alan şehirler içerisinde ise en düşük 1+1 ve 2+1 daire fiyatlarına sahip olan şehirlerin Samsun ve Eskişehir olduğunu görüyoruz. 3+1 dairelerde Eskişehir ve Manisa en düşük ortalama kiraya sahip iken 4+1 dairede ise en düşük kiraya sahip olan şehir Eskişehir olmuştur. Bu durumda benzer şekilde bu daire tiplerinin tamamında en düşük satış fiyatına sahip olan şehir Eskişehir olmamasına rağmen, kira gelirlerine bakıldığında tabloda yer alan şehirler arasında en düşük kira gelirlerine tüm daire tiplerinde Eskişehir’in sahip olduğu görülmektedir. 

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Aydın 24 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 310 60 08