• BIST 1.384,680
 • Altın 498,85
 • Dolar 8,8420
 • Euro 10,3500
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 10 °C
 • Aydın 19 °C
 • İzmir 23 °C
 • Denizli 13 °C
 • Muğla 19 °C

MHP’li Akçay: "Yetki Varsa Bunun Siyasi Ve Hukuki Sorumluluğu Da Olacak"

MHP’li Akçay: "Yetki Varsa Bunun Siyasi Ve Hukuki Sorumluluğu Da Olacak"
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay, yeni sistem ile çift başlılığın ortadan kalkacağını belirterek, "MHP’nin yapmak istediği kurumları, kuralları yer...

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay, yeni sistem ile çift başlılığın ortadan kalkacağını belirterek, "MHP’nin yapmak istediği kurumları, kuralları yerli yerine oturtmaktır. Eğer bunu yapamazsak önümüzdeki zamanlarda 15 Temmuz’dan bin beter belalara hazır olmamız gerekir" dedi.

16 Nisan’da yapılacak olan anayasa değişikliği referandumu çalışmaları kapsamında Manisa’nın Selendi ve Kula ilçelerini ziyaret eden MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay, partilileriyle bir araya geldi. Akçay, Selendi ilçesinde parti teşkilatı ziyaretinin ardından Müftülük Sitesi Konferans Salonu’nda, anayasa değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı Hükümeti Sistemi hakkında partili ve vatandaşlara bilgilendirmede bulundu. Yeni anayasanın ülke için gerekli olduğunu belirten Akçay, "Tartışmayı başkanlık kavramı üzerinden yapmak hatalıdır. ’Cumhurbaşkanı’ demek zaten ’Başkan’ demektir. Dünyada da tektir. Yani sen, cumhursuz başkanlık mı istiyorsun? Biz, cumhursuz başkanlığa geçit vermeyiz. Bizde cumhurbaşkanı unvanı yerli yerindedir" dedi.

Bu zamana kadar çift başlılığın ülkeye zarar verdiğini belirten Akçay, yeni anayasa ile birlikte bunun ortadan kalkacağını söyledi. Akçay, konuşmasına şöyle devam etti: "Bütün milletimiz müsterih olsun. MHP ne diyorsa o olacaktır. Başbakanın da ifade ettiği gibi ’Devlet Bahçeli’nin lafının üzerine laf olmaz. Ne diyorsa odur.’ MHP’nin ne dediği çok aşikardır. Tek adam rejimine geçit yok, buna imkan vermeyeceğiz. Tek adam rejimi ülkeyi, kurumları çürüten bir yönetim anlayışıdır. Yeni anayasada MHP’nin hassasiyet gösterdiği ilk dört madde ve temel ilkeler yer alacaktır. Yasama, yargı yürütme ve yetkiyi kullanan makam sahiplerinin hukuki ve siyasi sorumluluklarının kalın harflerle altının çizildiği bir anayasa olacaktır. Yetki varsa bunun siyasi ve hukuki sorumluluğu da olacaktır. Türkiye’de şahsi ve keyfi yönetime son vermek ve kurallarla yönetilir hale getirmek zorundayız. Başka da bir çıkış noktamız kalmamıştır. MHP’nin yapmak istediği kurumları kuralları yerli yerine oturtmaktır. Eğer bunu yapamazsak önümüzdeki zamanlarda 15 Temmuz’dan bin beter belalara hazır olmamız gerekir. Onun için yeni nesiller için 16 Nisan’da Türkiye’de sorumluluk sahibi herkes ’evet’ oyu vermelidir"

"Zihinler bulandırılmaya çalışıldı"

Selendi ziyaretinin ardından Kula ilçesine geçen MHP’li Erkan Akçay, burada da partisinin ilçe teşkilatıyla buluştu. Partililere yeni anayasa değişikliğini anlatan Akçay, MHP’ye yönelik yapılan eleştirilere yanıt verdi. Referanduma konu anayasa değişikliklerinin, akıl almaz bir biçimde bağlamından kopartılıp, kamuoyuna yanlış ve çarpıtılarak sunulduğunu ifade eden Erkan Akçay, “’Dün başkanlık sistemine karşı olan Milliyetçi Hareket Partisi neden bugün destekliyor?’ diyerek zihinler bulandırılmaya çalışıldı. Milliyetçi Hareket Partisi dün çözüm süreci altında yapılmaya çalışılan başkanlık sistemini de içeren bir anayasa değişikliğine sonuna kadar karşı çıkmıştır. Aynı şeye bugün de karşıdır. Bizim bu konulardaki görüş ve düşüncelerimiz dün ne ise bugün de odur, zerre değişmemiştir. Bir defa, yapılan düzenlemede dünkü karşı çıktığımız anlamda bir başkanlık sistemi yoktur. Bu, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemidir. Dün karşı çıktığımız; HDP, PKK ve FETÖ ile hazırlanan anayasa değişikliği tasarısıdır. Dün karşı çıktığımız altı federasyon üstü başkanlık olan sistemdir. Dün karşı çıktığımız, başkanlık adı altında anayasayı Türk ve Türklükten arındırma oyunudur. Herkesin çözümcü olduğu o dönemde Milliyetçi Hareket Partisi bütün bunlara tek başına bir bozkurt edasıyla direnmiştir. Bugün de aynı yerdedir, aynı görüştedir. O yüzden bilmeyen, duymayan kaldıysa bir daha söyleyelim. Bugün desteklediğimiz anayasa değişikliğinin altı da üstü de üniter yapıya dayanan ‘cumhurbaşkanlığı hükümet sistemidir” şeklinde konuştu.

"Rejim değişikliği yoktur"

Anayasa değişikliğinin bir rejim değişikliği olmadığını, hükümet sistemi düzenlemesi olduğunu vurgulayan Akçay, konuşmasını şu sözlerle sürdüdü: “Yapılmakta olan anayasa değişikliğinin hiçbir maddesinde ve yerinde rejim değişikliği yoktur. Bilakis, anayasa değişikliği hazırlıkları Milliyetçi Hareket Partisinin hassasiyetleri gözetilerek yapılmıştır. Yapılmakta olan değişiklik hükümet sistemi ile ilgilidir. İlla bir değişiklikten bahsedeceksek, bu, meclis hükümet sisteminden cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiştir. Bunu bir ’rejim değişikliği yapılıyor’ şeklinde sunmak, bilgisizlik değilse çarpıtmadır. 24’üncü dönemde tüm partilerin katılımıyla oluşturulmuş Anayasa Değişiklik Komisyonunda kimlerin hangi maddeleri ne şekilde değiştirmek istedikleri ve bu maksatlarla verdikleri teklifler, halen TBMM arşivlerindedir. Hiç kimse Milliyetçi Hareket Partisini, cumhuriyetimizin temel niteliklerini ve üniter yapısını güvence altında tutan, anayasamızın ilk dört maddesi ile Türk ve Türklükle ilgili maddeleri konusundaki samimiyetini sorgulama hakkına da, haddine de sahip değildir”

Toplantı, soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aydın 24 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 310 60 08