• BIST 1.527
 • Altın 405,875
 • Dolar 7,2533
 • Euro 8,7405
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 7 °C
 • Aydın 14 °C
 • İzmir 15 °C
 • Denizli 12 °C
 • Muğla 11 °C

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, “Türkiye, Amerika’nın Hakan Atilla davasındaki tutumunu BM ve uluslararası kurumlar nezdinde yargıya taşıma imkanına sahip”

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, “Türkiye, Amerika’nın Hakan Atilla davasındaki tutumunu BM ve uluslararası kurumlar nezdinde yargıya taşıma imkanına sahip”
Çorlu Bakkallar Odası’nın gerçekleştirdiği genel kurula katılan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, programın ardından gazetecilerin Amerika’da görülen Zar...

Çorlu Bakkallar Odası’nın gerçekleştirdiği genel kurula katılan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, programın ardından gazetecilerin Amerika’da görülen Zarrab Davası ve Bylock kullandıkları gerekçesi ile tutuklanan 11 bin 480 kişinin mor beyin mağduru olduğunun anlaşılması ile ilgili sorularına yanıt verdi.

Çorlu Belediyesi Düğün Salonu’nda düzenlenen ve mevcut oda başkanı Yusuf Gümüş’ün tek liste ile yeniden aday olduğu genel kurula katılan Mustafa Şentop genel kurulda yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerine de sorularını yanıtladı.

“Zarrab davasında tiyatro, piyes izledik”

Amerika’da görülen Zarrab davası ile ilgili değerlendirmesi sorulan ve süreci bir tiyatro ve piyese benzeten Şentop, “Zarrab konusu Türkiye’de muhalefet partilerinin ve bazı basın yayın organlarının lanse ettiği gibi bir olay değildi. Daha çok ilgilendikleri işin magazin kısmıydı. Halbuki verilen kararda açık ve net olarak görüyoruz aslında hukuk bakımından yargı tiyatrosu bir yargı piyesi izlemiş olduk. Amerika Birleşik Devletleri’nde ki eyalet mahkemesinde duruşma salonunda gerçekleşen Zarrab davasının dışında öbür salonda bitişikteki bir başka salondaki davanın bir başka davanın kuralları usülleri aynı değil. Delillerin toplanmasından, bir çok konuda çok farklı çok özel bu davaya mahsus hükümler uygulandı. Pek çok kişinin dikkatinden kaçmış olabilir davanın yargıcı savcılara birkaç kez şunu sordu, Amerikan sisteminde, İngiliz sisteminde emsal dava emsal kararlar çok önemlidir. Şunu sordular davanın benzeri bir dava daha önce oldu mu diye sordu yargıçlar en az iki kez bunu hatırlıyorum savcılar hayır buna benzer bir dava görülmedi dediler” şeklinde konuştu.

“Hiç kimsenin suçlamadığı bir adam üzerinden intikam almaya çalıştılar”

Amerika bir ambargo kararı almış Türkiye’deki bir şirket buna uymuyor bununla ilgili olarak Amerika bir yargılama yapıyor diyen Şentop, “Kendi iç hukukuna göre alınmış bir karara başka bir devletin tabiiyetindeki gerçek ve tüzel kişilerin uymasını sağlamak için Amerika yargılama yapıyor. Dolayısıyla bu Amerikan tarihinde de benzeri olmayan bir uygulama. Buradaki maksat fetöcüler eliyle Türkiye’deki 17 - 25 Aralık’ta gerçekleştiremedikleri operasyonun Türkiye’nin iktidarına, siyasi iktidarına karşı Cumhurbaşkanımıza karşı gerçekleştirmek istiyorlar. Benzerini Amerika’da yapmak sürdürmek istediler tabi malzeme sağlam olmayınca istedikleri gibi bir süreç yönetim gerçekleştiremediler. Malum oradaki ifadeleri, Zarrab’ın oradaki ifadelerine ne kadar güvenilebileceğini, hapishanede yaşadıkları gardiyanlara vermiş olduğu rüşvetlerden tutun da başka şeylere kadar bir çok şey ortaya çıktı Bu davadaki planlarını gerçekleştirmelerine imkan vermedi ama nihayetinde hiç kimsenin suçlamadığı bir adam üzerinden intikam almaya çalıştılar” diye konuştu.

“Hakan Atilla bu ülkenin onurlu, şerefli, haysiyetli insanlarından birisi olduğunu ispat etti”

Hakan Atilla bu ülkenin gerçekten onurlu, şerefli, haysiyetli insanlarından birisi olduğunu orada ispat etti, gösterdi diyen TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, “Zarrab’ın bile suçlamadığı bir kişi şahıs fakat ellerinde o var diye bütün kurguyu onun üzerine yıkmaya çalıştılar. Temyiz imkanı var. Amerikan yargısı içerisinde, muhtemelen Hakan Atilla’nın avukatları süreci devam ettirecekler. Ama benim esas yoğunlaştığım konu Amerika Birleşik Devletleri’nin bu şekilde bir yargılama yapma yetkisi yok. Birleşmiş Milletler ambargo kararı alabilir bu karar bağlayıcıdır. Türkiye bu karara uyar ve uyumuştur. Amerika kendisi, kendi iç hukukuna göre bir karar aldığın zaman bu karar Amerika şirketlerini bağlayabilir Amerikan şirketlerine sermaye ortağı olduğu şirketleri bağlayabilir, Amerikan vatandaşlarını bağlayabilir Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde faaliyet gösteren, iş yapanları bağlayabilir ama Amerika ile hiçbir alakası olmayan başka ülkenin vatandaşı tabiiyetindeki ülkelerin vatandaşlarını, finans kuruluşlarını, şirketlerini bağlamaz. Eğer böyle derseniz dünya yaşanmaz hale gelir. Başta Amerikan vatandaşları Amerika sınırları dışına çıkamazlar. Herkes tuttuğunu yakalayıp yargılarsa dünyada bir kaos ortamı olur buna biz eşkıyalık deriz. Dolayısıyla Türkiye uluslararası hukuk düzeyine aykırı bir Amerikan tutumunu Birleşmiş Milletler nezdinde yine başka bazı uluslararası kurumlar nezdinde yargı önüne taşıma imkanına sahip. Bunları muhakkak hükümetimiz değerlendirecek, görüşecek ama elimizde Türkiye’nin elinde çok büyük imkanlar var. Dünyada Amerika’nın bu tutumundan mağdur olan başta Avrupa olmak üzere bir çok ülkeden finans kuruluşları var, şirketler var onların da açık veya üstü örtülü Türkiye’ye bu anlamda destek vereceğini düşünüyorum” dedi.

Mor beyin mağdurları konusu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın daha önce hakkında Bylock kullanıcısı olduğu gerekçesi ile işlem yapılan 11 bin 480 kişinin mor beyin mağduru olduğunu ortaya çıkarması ile ilgili olarak sorulan soruya da yanıt veren Mustafa Şentop, “Onunla ilgili işlemler yapıldı. Burada yanlış Bylock yükleme değilde yine FETÖ’cü bir teknik grubun yapmış olduğu bazı programlar var bu programları kullandığınız zaman bu programlar üzerinden sizin bilginiz dışında Bylock sunucularına yönlendirme yapıyor sistem. Siz namaz vaktini tıklıyorsunuz veya bir şarkı indirmek için tıklıyorsunuz oradan sizi Bylock sunucusuna girmiş gibi gösteriyor. Burada girişler gözüküyor şahıslar bağlanmış gibi gözüküyor ama çok kısa süreli bağlantılar var bir saniye birkaç saniyelik bağlantılar var. Sanıyorum bizim hakimlerimiz ve savcılarımız da bu noktada bir şüphe duydu. Bunları kullanan birisinin bir takım işler yapması gerekiyor bu da zaman istiyor fakat 100 kere bağlanmış ama hepsi birer saniye bir saniyede bir şey yapabilmesi mümkün değil. Bununla ilgili çalışmalar yapıldı ve neticede düzeltme yapıldı 11 bin 480 kişinin aslında Bylock kullanıcısı olmadığı ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından diğer illerimizdeki başsavcılıklara gönderildi. Bunlardan soruşturması devam edenler yargılama aşamasında olanlar da eğer FETÖ ile ilgili başka bir delil yoksa sadece ByLock üzerinden bir işlem yapılmışsa bunlar tahliye edildi. Göreve iadelerle ilgili çalışmalar da yapılıyor. Çok farklı, belki Türkiye’nin değil dünyanın görmediği bir sinsilikte, gizlilikle çalışan bir örgütle karşı karşıyayız. Bir istihbarat örgütü mantığıyla çalıştığını görüyoruz. Bu tür şeytanlıklar tabiri caizse dünyada çok nadir çok az görülebilecek şeytanlıklar. O bakımdan böyle bir mücadelede zaman zaman bu tür hususlarla ilgili olarak hatalı durumlar ortaya çıkması mümkündür ama tespit edildiği anda da devletimiz gerekeni yapıyor düzeltmeleri yapıyor. Burada hepimiz mücadele ederken kararlılığımızı etkileyecek, kararlılığımızı zayıflatacak bir takım tutumlar olmaması lazım. O açıdan buna dikkat etmemiz lazım. Bir takım yanlışlıklar varsa yargılama süreçleri içerisinde mutlaka düzeltilecektir ama örgütle mücadeledeki kararlılıkta kesintisiz olarak devam edecektir bundan kimsenin şüphesi olmasın” şeklinde konuştu.

AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Yüksel, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Metin Akgün, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, AK Parti Çorlu İlçe Başkanı Kerim Atalay, Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın, esnaf odalarının başkan ve yöneticilerinin de katıldığı genel kurulda Çorlu Bakkallar Odası Başkanı Yusuf Gümüş, Mustafa Şentop’a günün anısına plaket takdim etti.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aydın 24 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 310 60 08