3. Havalimanı çalışanları kiralık ev bulmakta zorlanıyor

3. Havalimanı çalışanları kiralık ev bulmakta zorlanıyor

3. Havalimanın 29 Ekim 2018 tarihinde açılacağının açıklanmasının ardından, havalimanı personelinin konut sorunu ortaya çıktı. 3. Havalimanı çalışanları kiralık ev bulmakta zorlanıyor.Başbakan Binali...

3. Havalimanın 29 Ekim 2018 tarihinde açılacağının açıklanmasının ardından, havalimanı personelinin konut sorunu ortaya çıktı. 3. Havalimanı çalışanları kiralık ev bulmakta zorlanıyor.

Başbakan Binali Yıldırım geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yapımına devam edilen 3. Havalimanına bir takım ziyaretlerde bulundu. Yıldırım’ın ziyareti sırasında havalimanının açılış tarihi 29 Ekim 2018 olarak açıklan açıklandı. 2018 Yılında ilk etabının hizmete girmesi ile birlikte 100 Bin kişinin çalışacağı 3. Havalimanın etrafında bu kapasiteyi kaldıracak konut olmaması havayolu personelinde panik meydana getirdi.3. Havalimanı çalışanları kiralık ev bulmakta zorlanıyor.

Konut fiyatları yükseliyor

3. Havalimanı inşaatının hızla ilerlemesini fırsat bilen arsa ve konut sahipleri talebin yoğun olmasından dolayı yatırımlarını beklemeye aldı. Büyük inşaat firmalarının bölge için hazırladıkları projelerin de hayata geçmesi ile arsa, konut ve kira fiyatlarının yüzde 30 oranında artması bekleniyor.

Kiralayacak ev bulamıyoruz

Havayolu personeline ucuz ve konforlu konut üretmek için kurulan Hava Kent Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çavuş, "Projenin bu kadar hızlı ilerlemesi bizleri bir yandan mutlu ediyor bir yandan da tedirgin ediyor. Havalimanın hayata geçmesi ile o bölgede çalışacak arkadaşlarımız boş vakitlerinde bölgeye giderek konut ve kira fiyatlarını araştırdıklarını ancak fiyatların çok yüksek olduğunu dile getiriyorlar. Talebin çok olması arsa fiyatlarını dolayısı ile de konut ve kira fiyatlarını artırmıştır. Bu süreç yeterli konuta ulaşıncaya kadar sürekli artış şeklinde seyredecektir" dedi.

2. Etab’ın tarihini öne alabiliriz

“Yola çıkarken ekip arkadaşlarımız için ucuz ve kaliteli bir yaşam oluşturalım diye başladık ama geldiğimiz noktada önemli bir yatırım olarak karşımıza” çıktı diyen Erkut Çavuş, " Projemizin ilk etabında 300 konut yapmayı planlıyorduk. Bu konutların satışında da sadece havayolu personeline öncelik tanıyacaktık. Ancak 3. Havalimanın bu kadar hızlı ilerlemesi ve fiyatların sürekli artmasından dolayı çok ciddi bir talep oluştu. İlk etap için 300 konut ve sadece havayolu çalışanları prensiplerimiz devam ediyor ama ikinci etap için belirlediğimiz tarihi biraz öne çekebiliriz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.