50 bin kişi kapasiteli Büyükşehir-Kızılay Aşevi törenle açıldı

50 bin kişi kapasiteli Büyükşehir-Kızılay Aşevi törenle açıldı

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Kızılay işbirliğinde faaliyete geçen "Büyükşehir-Kızılay Aşevi" törenle açıldı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Kızılay işbirliğinde faaliyete geçen "Büyükşehir-Kızılay Aşevi" törenle açıldı. Kapasite olarak Türkiye'nin önde gelen aşevleri arasında gösterilen Büyükşehir-Kızılay Aşevi'nin aynı anda 50 bin kişiye hizmet verme kapasitesine sahip olduğu belirtildi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Kızılay işbirliğinde geçtiğimiz yıl şubat ayında faaliyete geçen ve ilk olarak Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerin ardından kente gelen afetzedelerin sıcak yemeklerini karşılayan Büyükşehir-Kızılay Aşevi'nin açılış töreni yapıldı. Denizli Büyükşehir Belediyesinin tüm araç, gereç ve modern ekipmanlarıyla faaliyete aldığı Büyükşehir-Kızılay Aşevi'nde sabahın ilk saatlerinde hazırlanmaya başlanan yemekler Denizli Büyükşehir Belediyesine ait özel araçlarla ihtiyaç sahiplerinin evlerine kadar ulaştırılıyor. Büyükşehir-Kızılay Aşevi'nde Denizli'de ikamet eden ihtiyaç sahibi engelli, yaşlı, yetim, öksüz, muhtaç binlerce kişinin yanında Denizli ve çevre illerdeki afetzedeler ile sosyal sorumluluk projeleri kapsamındaki muhtaçlara da yemek hizmeti verilebiliyor.

Hürriyet Mahallesi'nde düzenlenen açılış törenine Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, MHP Denizli İl Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Türk Kızılay Denetim Kurulu Başkanvekili Hüseyin Can, hayırseverler, mahalle muhtarları, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, ramazan ayına güzel bir işle başlıyor olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, Büyükşehir-Kızılay Aşevi'nin kuruluş sürecini anlattı. Geçtiğimiz yıl yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından kente gelen afetzedelere ilk kez hizmet verdiklerini söyleyen Başkan Zolan, "Öyle bir tevafuk oldu ki sanki hesap edilmiş, sanki ona hazırlık yapılmış gibi oldu. O günden bugüne Denizli'de ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımızın evine yemek ikramı götürülüyor" dedi.

Kentte sosyal hizmet anlamında ihtiyacı olan her kesime, en üst seviyede destek olma konusunda gayret ettiklerini söyleyen Başkan Zolan, "Bize tahsis edilen bu binayı Kızılay'ımızla beraber kullanıyoruz ve aynı zamanda burada personel ve araç desteği ile Kızılay'ımızın da aynı şekilde desteği ile güç birliğiyle yapıyoruz. Böyle güzel bir işbirliği yapmaktan dolayı da mutluluk duyuyorum. İnşallah burada yapılan hayırlar, daha da güzellikler ortaya çıkmasını nasip edecek. Kızılay'ımıza bugüne kadar hizmet etmiş, yardım etmiş olan herkesten de Allah razı olsun" diye konuştu.

Büyükşehir-Kızılay Aşevi 50 bin kişilik yemek kapasitesine sahip

Muhtemel bir afet durumunda yaklaşık 50 bin kişiye yetecek yemek çıkarma kapasitesi olan bir tesisi hizmete aldıklarını anlatan Başkan Zolan, "İnşallah afet vermesin. Burada günde 50 bin kişiye yemek çıkarabilecek kapasitede bir alt yapı söz konusu. İnşallah ihtiyaç olmasın, olağanüstü bir durum olmasın ama olduğu zaman da hazır olmamız lazım. İşte bu yürüyüşte de ihtiyaç sahiplerine hep beraber koşmamız gerekiyor. Ben destek veren ve bugün burada bulunan herkese çok teşekkür ediyorum" dedi. Ramazan ayında yardımlaşma ve dayanışma ile ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için başta Kızılay olmak üzere tüm kurumlarla gayret edeceklerini belirten Başkan Zolan, "İnşallah bu açılışımız da buna vesile olsun. Hayırlı olsun, uğurlu olsun. İlelebet Denizli'ye, insanlarımıza hizmet etmeye devam etsin. Emek veren, bağış yapan ve katkı sağlayan herkese yürekten teşekkür ediyorum. Allah'ım bu çabamızı kabul ve makbul eylesin inşallah" diye konuştu.

"Türkiye'de bu tesis ilk üçe girer"

Kızılay Denizli Şube Başkanı Sadık Gürsoy, Büyükşehir-Kızılay Aşevi'nin açılması için elindeki tüm imkanlarla yardımcı olan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'a teşekkür ederek, "Allah razı olsun, yaptığı işlerde yolunu açık etsin" dedi. Türk Kızılay Denetim Kurulu Başkanvekili Hüseyin Can ise, Denizli'ye kazandırılan bu tesisin Türkiye'de ilk üçe gireceğini ifade ederek, "Gerçekten gördüğümüz manzara gözlerimizi yaşarttı. Gerçekten bu konuda gururluyuz. Aynı anda istenilirse Allah göstermesin bir afet durumunda 50 bin kişiyi aynı anda doyurabilecek bir kapasite var. Bu yüzden ayrıca teşekkür ediyor, açılışımızın bereketli olmasını diliyorum" diye konuştu.

Sosyal belediyeciliğin en güzel örnekleri Büyükşehir Belediyesi'nde

MHP Denizli İl Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, "İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın" anlayışının Denizli'de Büyükşehir Belediyesi ile vücut bulduğunu, geçtiğimiz yıl Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremde de, Denizli Büyükşehir Belediyesinin Hatay'da çok önemli işlere imza attığını belirterek, Başkan Osman Zolan'a teşekkür etti. Konuşmaların ardından tesisin açılışı dualarla gerçekleştirildi. Başkan Zolan ve beraberindekiler daha sonra Büyükşehir-Kızılay Aşevi'ni inceledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.