Almanya vizesi nasıl alınır?

Almanya vizesi nasıl alınır?

Almanya nasıl bir ülkedir? Almanya’ya nasıl gidilir? Neden Almanya? Almanya’ya ne gibi sebeplerle gidilebilir? Almanya vizesi nasıl alınır? Hangi vize ile Almanya’ya gidilebilir? Almanya vizesi almak için hangi belgeler gereklidir? Almanya vizesi nereden alınır?

Almanya hakkında ilginç bilgiler

Almanya Avrupa Birliği üyesi olan bir ülkedir. Dünyanın dördüncü büyük ekonomisine sahip bir ülkedir. Alman Üniversiteleri hem Alman vatandaşları hem de vatandaş olmayanlar için ücretsizdir. Almanya birinci sınıf eğitimiyle bilinmektedir. Almanya topraklarının yaklaşık 3’ü ormanlık alandır. Yaklaşık 1500 çeşit bira türünü Almanya’da bulabilirsiniz. Almanya’da ayrıca 2100 kadar kale vardır. Bilim, sanat, seyahat ve yeniliklere önem veren bir ülkedir. Şairler ve düşünürler ülkesi olarak da anılır. Sınır komşuları Danimarka, Polonya, Lüksemburg, Fransa, Belçika gibi ülkelerdir. Almanca resmi dilidir. 16 eyalete sahiptir ve her eyalet özerk bir işleyiş ile ilerlemektedir. Dünyada ilk basılı kitap Almancadır. Berlin, ülkenin başkenti olmanın yanı sıra en büyük tren istasyonuna sahiptir. Almanya, yıllık kitap basımı sayısı ile lider konumdadır. 300’den fazla ekmek çeşidini Almanya’da bulmak mümkündür. Oktoberfest ile Münih kenti hareketlenmektedir. En fazla futbol taraftarına sahip kulübüne sahiptir. En önemlisi ise Almanların seyahat etmeyi çok sevmesi ve ABD’deki kişilerin bile harcamasından daha çok seyahat harcamaları olmasıdır. 700’ e yakın hayvanat bahçesi vardır. Pazar günü resmî tatildir.

Almanya vizesi nasıl, nereden alınır?

Almanya, Schengen vizesi ile gezilebilecek bir Avrupa ülkesidir. 90 güne kadar olan geziler için Almanya Schengen vizesi almak gereklidir. 90 günden daha uzun sürecek seyahatler için ise Almanya Ulusal vizesi alınmalıdır. Almanya vizesi için direkt konsolosluğa başvuru yapılabileceği gibi aracı kurumlar olarak vize danışmanlık firmalarına da gidilebilir. Vize danışmanlık firmaları belli bir ücret karşılığında evraklarınızın konsolosluğuna teslimi aşamasında yardımcı ve destek olmaktadırlar. Vize almak için gerekli belgelere konsolosluğun ve vize danışmanlık firmalarının internet sitelerinde ulaşmak mümkündür.

Almanya Schengen vizesi almak için süreç hangi aşamalardan oluşmaktadır?

İlk olarak internet sitelerinden vize başvurusu için randevu alınmalıdır. Randevu günü ve saatine kadar istenen ve gerekli olan beleğeler hazırlanmalıdır. İstenen belgelerin listesi alınacak vize türüne göre değişebilmektedir. Belgeler hazırlandıktan sonra konsolosluk ya da vize danışmanlık firmasına teslim edilmelidir. Konsolosluktan başvuru yapılacaksa hiçbir belge de eksiklik ya da yanlışlık olmamalıdır. Şayet vize danışmanlık firması ile işlem yapılacaksa, firma bazı evrakların hazırlanması ve doldurulmasında belli bir ücret karşılığında yardımcı olabilmektedir. Başvuru tamamlanıp tüm evraklar teslim edildikten sonra vize için beklemek kalacaktır. En fazla 2 hafta içerisinde vize başvurusu sonuçlanmış ve pasaportunuz tarafınıza ulaşmış olacaktır. Seyahat tarihinden en az 15 gün öncesinden vize başvurusu yapılmalıdır.

Almanya vize başvurusu için gereken belgeler nelerdir?

Almanya’ya giderek alınabilecek vize türleri; turistik vize, ticari vize, aile ve akraba ziyareti vizesi, kültürel, sportif faaliyet ve konferans vizesi, iş ve fuar vizesi, eğitim vizesi, staj vizesi, transit vize, uzun süreli vizedir. Vize için gereken belgeler ise; pasaport, vize başvuru formu, 2 adet biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, banka hesap dökümü, son 3 aya ait maaş bordrosu, imza sirküleri, şirket belgeleri, konaklama bilgileri ve rezervasyonları, ulaşım bilgileri ve belgeleri, varsa tapu, kira kontratı, araba ruhsatı belgeleri, sgk dökümü, nüfus cüzdanı fotokopisi, varsa davet mektubu, sponsor dilekçesi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği gereklidir. Bu belgeler genel olarak gereklidir. Bu belgelere ek olarak bazı evraklarda duruma göre istenebilir. Vize danışmanlık firmaları her türlü soruya cevap verebilecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.