Atıklar yuva oluyor

Atıklar yuva oluyor

Geri Dönüşüm Sanatçısı Okay Çankaya çevreyi korumada geri dönüşümün önemine dikkat çekmek için atık malzemelerle ürettiği ‘35 İzmir Kuş Evi’ çalışmasını Selçuk Belediyesi’nin 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında düzenleyeceği sanat ve ekolojinin buluştuğu etkinlikte sergilemeye hazırlanıyor.

Ve çevreye duyarlı herkesi 4 Haziran’da İzmir Selçuk Efes Tarlası Yaşam Köyü’ne davet ederek, “Atölyemde hep birlikte geri dönüşüm atıklarıyla Kuş Evleri üretelim. Hem keyifli ve farklı bir gün geçirmiş olursunuz hem de çocuklarımıza bırakmayı hedeflediğimiz temiz bir dünya ve çevre için hep birlikte atölyemde atık malzemelerle üreteceğimiz çalışmalarla fakındalık yaratırız” diyor..

ATIKLAR YUVA OLUYOR

25 yıl önce hobi olarak başladığı atık malzemeden hediyelik eşya yapımını geliştirerek asıl mesleği haline getiren geri dönüşüm sanatçısı Okay Çankaya, İzmir’de başladığı, Çeşme’de ise hız kazandırdığı çalışmalarını bir süredir de Türk ve dünya turizmi açısından çok önemli bir merkez olan İzmir’in Selçuk ilçesinde devam ettiriyor. Geri dönüşüm sanatçısı Okay Çankaya, Selçuk Belediyesi’nin ‘5 Haziran Dünya Çevre Günü’ etkinlikleri kapsamında Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde ‘İlham Veren Kentin Çocukları Geri Dönüşüm Atölyeleri’ adlı sanat ve ekolojinin buluştuğu etkinlikte Selçuk Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü’nün katkılarıyla açacağı stantta atıklardan oluşturduğu ‘Kuş Evleri’yle çevreyi korumak için geri dönüşümün önemine dikkat çekmeyi hedefliyor.

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ İÇİN ATIKLARLA 35 KUŞ EVİ

Hazırlıklarını küçük bir sanat atölyesine dönüştürdüğü evinin ‘Geri Dönüşüm Odası’nda sürdüren sanatçı Çankaya, İzmir'in trafik plakası 35 olduğu için ‘Atıklarla Kuş Ev’i projesinde çeşitli materyallerle farklı model ve boylarda 35 kuş evi çalışması yaptığını söyledi. Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel ve Belediye Başkan Yardımcısı Bilgi Şimşek Keskin'in girişimleriyle bu projenin tüm belediyelere örnek olacağını düşündüğünü belirten sanatçı Okay Çankaya, “Geri dönüşüm sanatçısı olarak üzerime düşen görevi yaparak ‘Atıklar Kuş Evi’ne dönüşüyor projesini başlatmaktan mutluluk duyuyorum. Selçuk Belediyesi’ne de sunduğum projemi kabul ettiği için çok teşekkür ediyorum. Yıllarca çeşitli objelerden geri dönüşümü kullanarak yaklaşık 350 çeşit eser yaptım. Cam şişeler, karton atıkları, yazar kasa ruloları, ipler, plastik pet bardaklar, kozalaklar, kürdanlar, mantarlar ve akla gelebilecek her türlü evsel katı atık materyalleriyle hediyelik eşyalar ürettim. Bu çalışmalarım arasında abajur, at arabaları, bisikletler, uçaklar, deniz fenerleri, değirmenler, antik kapı ve pencereler, eski tıp evler, gemi modelleri, sandallar, peçetelikler, defter kapları, kalemlikler, kullanılmış ahşaplardan çeşitli objeler, evsel elektrik malzemelerinden mumluklar gibi eserlerim mevcut.”

ÇANKAYA: RAHMİ KOÇ “SEN DOĞA DOSTUSUN ÜSTADIM” DEMİŞ VE DAHA DA YÜREKLENDİRMİŞTİ

Çeşme’de yaşadığı yıllarda yaptığı geri dönüşüm ürünleriyle Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi hedeflediğini ve bu hedefinden geçen yıllara rağmen asla vazgeçmediğini bu doğrultuda çalışmalarını sürdüğünü, önümüzdeki sene başvuru yapacağını dile getiren sanatçı Okay Çankaya, “O yıllarda bu isteğimle ilgili basında haberler çıkmıştı. Çalışmalarımla ilgili çıkan bu haberler ülkemizin ünlü işadamlarından Rahmi Koç’un dikkatini çekmiş ve kendisi Çeşme’deki tatili esnasında atölyemi ziyaret ederek yaptığım eserleri incelemişti. Özellikle atıklarla yaptığım sandal ve gemilere büyük ilgi göstermişti. Bu yaptığım işte mutlaka istediğim yere geleceğimi söylemiş, gece gündüz çalıştığımı duyduğunu belirttikten sonra da Atatürk'ün ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ sözünü bana hitaben söylemesi beni çok gururlandırmıştı. Ülkemizin sanatçılara ihtiyacı olduğunu, fakat yaptığım bu sanatı hiçbir yerde görmediğini, mutlak suretle bu konu üzerinde durulması gerektiğini anlatmış, atölyemi de mutlaka büyütmem gerektiğini ifade etmişti. Yaptığım eserlerden Rahmi Koç Müzesi’nde değerlendirilmek üzere satın almış, daha sonra bu müzede birtakım eserlerim sergilenmişti. Bu benim için çok gurur verici ve yol gösterici bir anıydı. Birinin sizin için yol kat ederek yanınıza gelmesi büyük mutluluk verir ki bu ülkenin ve dünyanın sayılı işadamlarından biriyse daha da mutlu eder. Ben de bu anı yaşadım ve çok mutlu oldum. Rahmi Koç'un söylediği bir sözü hiç unutmam. "Bir gün yaptığınız bu geri dönüşüm sanatı çok önemli olacak. Sen doğa dostusun üstadım" demişti. Değerli işadamımız Rahmi Koç’un beni daha da yüreklendirmesiyle tıpkı dediği gibi hem atölyemi büyüttüm hem de çalışmalarımı daha geniş bir yelpazede sürdürdüm.

EN BÜYÜK HAYALLERİMDEN BİRİ ‘GERİ DÖNÜŞÜM OYUN PARK’I

Önümüzdeki yıl geri dönüşümü kullanarak geleceğimiz olan çocuklar için ‘Geri Dönüşüm Oyun Park’ı kurmak için çalışmalara başlayacağını vurgulayan sanatçı Okay Çankaya sözlerini şöyle noktaladı:

“Atıkları sanata dönüştürmek beni mutlu ediyor. Hayata geçirmeyi düşündüğüm ‘Geri Dönüşüm Oyun Park’ında atık materyal ile yapacağım atölye ve çocuk eğlence oyuncakları olacak. Burada eğitici atölye çalışmaları yapmak en büyük hayalim. Bu projeye İzmir Büyükşehir Belediyemiz ile Selçuk Belediyemizin destek vereceğinin inancı içindeyim.”

Selçuk Belediyesi tarafından daha temiz bir gelecek için çevrenin korunması ve bu bilincin arttırılması amacıyla 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında düzenlenecek etkinlik 4 Haziran Cumartesi günü Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde gerçekleştirilecek. ‘İlham Veren Kentin Çocukları Geri Dönüşüm Atölyeleri’ adlı sanat ve ekolojinin buluştuğu etkinlikte ‘Eco Prınt, Kuş Evi ve Müzik Aletleri yapımı çalışmaları olacak.

atiklar-yuva-oluyor-3.jpgatiklar-yuva-oluyor-4.jpgatiklar-yuva-oluyor-5.jpgatiklar-yuva-oluyor-6.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum