Başkent’te motorlu taşıt kullanımını azaltacak proje: Elektrikli bisiklet kiralama sistemi

Başkent’te motorlu taşıt kullanımını azaltacak proje: Elektrikli bisiklet kiralama sistemi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, EGO Genel Müdürlüğü başkentte karbon salınımını ve motorlu taşıt kullanımını azaltacak projede elektrikli bisikletlerin...

Ankara Büyükşehir Belediyesi, EGO Genel Müdürlüğü başkentte karbon salınımını ve motorlu taşıt kullanımını azaltacak projede elektrikli bisikletlerin kullanımının artırılması için Ankara'nın farklı noktalarına şarj istasyonları ve test amaçlı elektrikli bisiklet konulacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, EGO Genel Müdürlüğü, mikro mobilite araçlar kategorisinde bulunan bisiklet, scooter ve elektrikli bisikletlerin kullanımını artırmak, motorlu taşıt ve karbon emisyonunu azaltmak amacıyla "EIT URBAN MOBILITY" projesini hayata geçiriyor. Proje kapsamında şehrin farklı noktalarına ilk etapta 60 bisikletlik şarj istasyonu ve test için ise 25 adet elektrikli bisiklet yerleştirilecek.

"Ulaşımda yeni bir dönem daha başlıyor"

3 Eylül 2021 tarihinde Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü (EIT) ile imzalanan ve yüzde 100 hibe ile desteklenen "Bağlantılı Mikromobilite Altyapısını Mevcut Toplu Taşımaya Entegre Etme (MEHUB) Projesi'ni uygulamak için düğmeye basan EGO Genel Müdürlüğü, çalışmalarda sona yaklaştı.

Başkent'te bisiklet ve scooter gibi mikro mobilite araçlarının kullanım verilerinin temin edilerek mikro mobilite araçlarının ve yollarının optimize edilmesi, şarj istasyonlarının kapasitesinin ve konumlarının belirlenmesi planlanırken kentte bisiklet hareketliliğinin artırılması ve yeni bisiklet yolu güzergahlarının tamamlanması için çalışmalar sürdürülüyor.

"Mikro mobilite araçlarla buluşmak için geri sayım başladı"

Nisan ayında başlayan projenin dokuz ayda tamamlanması hedeflenirken sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla proje tanıtım etkinliği ile mikro mobilite araçlar kısa süre içinde başkentlilerle buluşturulacak. Son kilometre çözümü olarak adlandırılan elektrikli mobilite araçlarının var olan toplu taşıma sistemleri ile entegre edilmesini sağlayacak ana hedef kapsamında teknolojik altyapının geliştirilmesi için yoğun mesai harcayan EGO Genel Müdürlüğü, temin edilecek 25 adet elektrikli bisiklet dışında "SMART Ankara Projesi" kapsamında işletilecek 400 adet elektrikli bisikletin entegresini de gerçekleştireceğini duyurdu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.