Bir asır önce mübadele sırasında salıverilen atlar Dilek Yarımadası Milli Parkı’nı renklendirdi

Bir asır önce mübadele sırasında salıverilen atlar Dilek Yarımadası Milli Parkı’nı renklendirdi

Türkiye'nin en önemli doğal yaşam alanlarının başında gelen Büyük Menderes Deltası Dilek Yarımadası Milli Parkı 804 bitki, 8'i memeli 42'si sürüngen ve çok sayıda deniz canlısına ev sahipliği yapıyor. Milli Parkın ziyarete kapalı bölümlerinde yaklaşık 100 yıldan bu yana yaşamlarını sürdüren yılkı atları ise özgürlüklerinin tadını çıkarıyor.

Bölgede yaşayan yılkı atları ve yaban sığırlarının bir kısmının mübadele sırasında ülkeden göç eden Rumlar tarafından salıverilen atların soyundan geldiği belirtildi. Fotokapana takılan görüntülere her geçen gün sayıları artan yılkı atlarının tamamen vahşileştiği belirtildi. Ziyarete kapalı binlerce dönüm alanda yaşayan yabanileşmiş atların uyum içinde yaşadığı tespit edilirken, yiyecek ve içecek yönünden herhangi bir sıkıntısı olmayan yılkı atları gruplar halinde dolaşıp otluyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından, yaban hayvanlarını izlemek için Büyük Menderes Deltası Dilek Yarımadası Milli Parkı'na yerleştirilen fotokapanlardan elde edilen birbirinden güzel görüntüler izleyenleri mest ederken yılkı atlarının hikayesi de oldukça ilginç bulunuyor.

Tam bir asır önce yapılan mübadele sırasında Rumlar tarafından salıverilen hayvanların büyük bir kısmının Dilek Yarımadası Milli Parkı'na gittiği ve aradan geçen bir asırlık süreçte atların tamamen vahşileşerek doğal hayata uyum sağladığı belirtildi.

Vahşi bir tabiatın hüküm sürdüğü Milli Parkın iç kısımlarında özgür bir şekilde gezerken görüntülenen yılkı atları Milli Parka ayrı bir güzellik katıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.