Bu market diğerlerinden farklı

Bu market diğerlerinden farklı

Söke Belediye Başkanı Dr. Mustafa İberya Arıkan'ın öncülüğünde kurulan Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürlüğü; çevre kirliliğini önlemek, geri dönüşüm ile atıkların ekonomiye kazandırılması anlamında son dönemde önemli...

Söke Belediye Başkanı Dr. Mustafa İberya Arıkan'ın öncülüğünde kurulan Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürlüğü; çevre kirliliğini önlemek, geri dönüşüm ile atıkların ekonomiye kazandırılması anlamında son dönemde önemli adımlar atarken, geri dönüşüm ayrıştırma, mobil atık getirme noktaları ve "Atık Market" vatandaşların hizmetine sunuldu.

Aydın'ın Söke ilçesinde belediye öncülüğünde çevreye duyarlı projelere hız verildi. Bu kapsamda oluşturulan Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürlüğü çalışmalarına devam ediyor.

"Bitkisel atıklardan gübre üretiliyor"

Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürlüğü bünyesinde kurulan tesiste, bitkisel atıklardan katma değeri yüksek kompost gübre elde edilmeye başlandı. Elde edilen organik gübre ilk etapta ağaçlandırma alanlarında ve serada çiçek üretiminde kullanılacak. Tesiste park ve bahçelerin budama atıkları, pazaryerlerinde biriken meyve sebze atıkları da kompost gübreye dönüştürülerek, ekonomiye kazandırılacak.

Atık ayrıştırma, Mobil Atık Toplama Merkezleri

Söke Belediyesi atık kağıt, plastik, cam, pil ve lastik gibi malzemeleri atık şantiyesinde ayrıştırıyor. Bunun yanında kentin çeşitli noktalarına mobil atık toplama merkezleri oluşturuldu. Mobil Atık Getirme Merkezi'nin bir tanesi Köprübaşı'na diğeri ise Aydın Caddesi üzerinde Gar'ın önüne yerleştirildi. İlerleyen zamanlarda mobil atık getirme merkezi sayısının artırılması hedefleniyor. Vatandaşlar, bu merkezlere cam, kağıt, karton, plastik, metal, elektrik ve elektronik atık, atık yağ ve pilleri atabilirler. Burada biriken atıklar lisanslı depolar gönderilerek hem gelir elde edilmesi hem de temiz bir Söke hedefleniyor.

"Atık Market hizmete girdi"

Sökeli vatandaşların hizmetine sunulan Atık Market, plastik, metal, cam, kağıt, karton, pil, bitkisel atık yağ, elektronik atık gibi çeşitli atıkları kabul ediyor. Vatandaşlar, bu atıkları Atık Market'e teslim ederek puan kazanıyor. Kazanılan puanlar, Dönüşüm Kart'a yüklenerek Atık Market'te alışverişe dönüşüyor. Söke Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğünce çalışması yapılan markette temizlik ürünleri, kişisel bakım ürünleri, çocuklar için çeşitli oyuncaklar, gıda ürünleri ve belediyenin kendi tarlalarında yetiştirilen buğdaylardan elde edilmiş unlar Atık Market raflarında yer alıyor.

Atık Market'i Söke'ye kazandıran Söke Belediye Başkanı Dr. Mustafa İberya Arıkan, "Atıklarını getiren vatandaşlarımız puanlarla diledikleri ürünleri ücretsiz alıyorlar. Hem vatandaşımızın cebine katkı hem de çevreye katkı sağlamış oluyoruz. Hayata geçirdiğimiz Atık Marketimiz ve Dönüşüm Kartımızla Aydın'da bir ilki gerçekleştirmiş olduk. Bahane üretmeden çözüm üreterek Söke'mize yenilikler getirerek çalışmalarımıza devam ediyoruz. Çevreyi ve dolayısıyla dünyamızı koruyan çevresel faaliyetler ile geri dönüşümün ekonomiye kazandırılması konusunda çalışmalarımız artarak devam edecek" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.