Denizli termal otelleri arasında seçim yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Denizli termal otelleri arasında seçim yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Ege Bölgesi’nde yer alan Denizli, bu bölgede İzmir’den sonra en büyük ikinci şehir olma özelliği taşıyor. Şehir, turistik açıdan gezilip görülecek yerlerin yanı sıra termal otelleriyle de meşhur. Dolayısıyla çevre şehirlerden termal otellere gitmek isteyen kişiler Denizli’yi tercih edebiliyor.

Termal sular; içerisinde barındırdığı tuz, mineral ve radyoaktif maddeler sebebiyle oldukça faydalı. Dolayısıyla gerek cilt hastalıkları gerekse eklem rahatsızlıkları yaşayanlar şifalı suları alternatif bir tedavi yöntemi olarak tercih edebiliyor. Termal suların çıktığı bölgeler, özellikle egzama, kurdeşen ve sedef gibi cilt hastalıklarından muzdarip olanlar tarafından tercih ediliyor. Benzer durum aslında gut, eklem iltihabı ve romatizma gibi eklem rahatsızlığı için de aynı durum geçerli. Az önce bahsettiğimiz tedavi ve sağlık koşulları düşünüldüğünde termal otel seçimi yaparken ekstra hassas olunması gerektiği ortaya çıkıyor.

Ulaşım Seçeneklerini Göz Önünde Bulundurabilirsiniz

Türkiye’nin birçok farklı noktasında olduğu gibi Denizli’de de termal otel seçimi yaparken ilk etapta ulaşım seçeneklerini değerlendirmek gerekiyor. Yurt genelindeki birçok tesis şifalı suların çıktığı yamaç ya da dağlık alanlara kuruluyor. Yani aslında özellikle eklem rahatsızlığı yaşayan kişilerin ağrılarından dolayı buna ekstra dikkat etmesi gerekiyor. İşletmelerle görüşüldüğünde “Ulaşım kolay mı?” ve “Özel araçlarla ulaşım sağlanıyor mu?” gibi soruları yöneltmekte yarar var.

Su Sıcaklığı Çok Önemli

Termal suların sıcaklıkları 20 derece ile 110 derece arasında değişebiliyor. Özellikle kalp rahatsızlığı olan kişilerin seçim yaparken buna dikkat etmesinde yarar var. Bu gibi sağlık sorunu olanların öncelikle doktorlarına danışması gerekiyor.

Açık ve Kapalı Havuz Seçeneklerini Değerlendirebilirsiniz

Termal otel seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da açık ve kapalı havuz seçenekleri. Türkiye’nin birçok farklı noktasında olduğu gibi Denizli’deki termal otellerde de açık ve kapalı havuzu bir arada sunan işletmeler var. Bu havuzlar aynı zamanda kendi içerisinde kadın ve erkeklerin belirli saatlerde ayrı ayrı kullanımı için organize ediliyor.

SPA İmkanı Sunan İşletmeleri Tercih Edebilirsiniz

Birkaç gün değil de haftalık konaklama düşünenlerin termal otellerde sunulan imkanların tamamını bilmesinde yarar var. Bu noktada SPA imkanının olduğu çeşitli termal otel işletmeleri var. Değerlendirme yaparken bu tarz kriterleri de filtreleyebilirsiniz. Tabii bu seçeneği yalnızca “SPA imkanı” olarak da düşünmemek gerekiyor. Zira ıslak alan kullanımıyla alakalı geniş hizmet veren ve çeşitli olanaklar sunan işletmeler var. Türk hamamı, tuz odaları ve masaj salonlarıyla birlikte kapsamlı hizmetler vadeden tesislere yönelebilirsiniz. Özellikle eklem rahatsızlığından şikayetçi olanların masaj salonu bulunan termal otelleri seçmesi çok daha mantıklı. Masaj gibi hizmetler ek ücrete tabi olabiliyor. Buna göre de genel bir değerlendirme yapmakta yarar var.

Odada Küvet ve Jakuzi Sunan Oteller Bulunuyor

Denizli’de doğrudan otel odalarında küvet ve jakuzinin bulunduğu termal oteller var. Konakladığı süre boyunca konfora ve imkanlara önem veren kişiler için bunlar da önemli kriterler arasında. Bütçenize uygun seçenekler belirlerken küvet ya da jakuzili odaları da seçebilirsiniz.

Çocuk Alanlarının Yer Aldığı İşletmeler Mevcut

Ailesi ve çocuklarıyla termal otellere gitmek isteyenler için “aile oteli” olarak seçilebilecek çeşitli işletmeler bulunuyor. Üstelik bunlarla birlikte tesislerde özel oyun ya da park alanları da yer alıyor. Bu sayede görevliler güvenli bir ortamda çocuklarınızla ilgilirken siz de hem sıcak termal sularda şifa bulabilir hem de huzurlu şekilde vakit geçirebilirsiniz.

Yemek Seçeneklerini Değerlendirmek Gerekiyor

Denizli termal otelleri kendi içerisinde Sadece Konaklama, Yarım Pansiyon ya da Tam Pansiyon olarak ayrılıyor. Ayrıca sadece Oda Kahvaltı olarak hizmet veren işletmeler bulunuyor. Fiyatlar ve diğer parametreler göz önünde bulundurularak Tam Pansiyon seçeneklerine yönelebilir ta da diğer Yarım Pansiyon termal oteller sizin isteklerinizi tamamen karşılıyorsa bunları da seçebilirsiniz.

Çeşitli Aktiviteler Sunan Otelleri Tercih Edebilirsiniz

Seçim yaparken önemli bir diğer kriter ise otellerin etkinlikleri. Denizli termal otelleri kapsamında yer alan bazı işletmeler günün belirli saatlerinde çeşitli aktiviteler yapabiliyor. Masa tenisi gibi aktiviteler bu kapsamda yer alıyor. Fakat günün belirli saatlerinde filmlerin oynatıldığı minik sinema salonlarının yer aldığı işletmeler de var elbette. Otelde uzun süre vakit geçirecek olan kişiler için bu tip aktiviteler önemli.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler Önemli

Günün sonunda hangi hizmetlerin fiyata dahil edildiği hangileri için ek ücret talep edildiği konusu büyük önem taşıyor. Çünkü termal otellerin büyük kısmında ıslak alan kullanımı standart ücretlendirmeye dahil olsa da SPA ve masaj için ek ücret talep edilebiliyor. Araştırmanızı yaparken ve otelleri filtrelerken fiyata dahil olan hizmetleri göz önünde bulundurmalısınız.

Genel bir değerlendirme yapıldığında Denizli kaplıcaları arasında aslında fiyatların değişken olduğu söylenebilir. Tabii burada az önce bahsettiğimiz hizmet detayları devreye giriyor. Sunulan hizmet, Yarım Pansiyon ya da Tam Pansiyon seçenekleri termal otel fiyatlarının belirlenmesinde büyük rol oynuyor. İhtiyacınız doğrultusunda filtreleme yaparak size en uygun seçenekleri anında listeleyebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.