"Emekli astsubaylar yoksulluk sınırının altında maaş alıyorlar!"

"Emekli astsubaylar yoksulluk sınırının altında maaş alıyorlar!"

Astsubayların emekli maaşı bağlanma oranının ortalama yüzde 55 dolaylarında olduğunu belirten Aydın Sezgin, makam ve görev tazminatı da alamayan astsubayların emekli olduklarında maaşlarının yarı yarıya düştüğünü, 4 kişilik bir aile için belirlenen yoksulluk eşiğinin altında maaş aldıklarını vurguladı.

Ayrıca astsubayların ek göstergesinin son düzenlemeyle birlikte 3600'den 4200'e çıkartıldığını, bu nedenle uzman çavuşlarla kıdemli başçavuşların ek göstergelerinin eşitlendiğini belirten Sezgin, "statü farkının korunması amacıyla astsubaylar, ek göstergelerinin 5400'e çıkartılmasını talebi etmektedirler." ifadelerini kullandı.

Mevcut ekonomik kriz ortamında astsubaylara gerektiği gibi sahip çıkılmasının, TSK'da birlik ve beraberlik duygusunun perçinlenmesine de katkıda bulunacağını vurgulayan İYİ Partili Sezgin, Bakan Akar'a şu soruları yöneltti:

1) Bakanlığınız tarafından bir kanun teklifinin hazırlanmakta olduğu kamuoyuna yansımaktadır. Bu teklif kapsamında, emeklilikte hak kaybını önlemek için astsubaylara görev tazminatı verilmesi planlanmakta mıdır?
2) Astsubaylara emekli maaşı bağlanma oranının artırılması gündemde midir?
3) Uzman çavuşlarla statü farkının korunması amacıyla astsubayların ek göstergelerinin 5400’e çıkartılmasına yönelik bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum