İşitme engelli vatandaşlar, konseri işaret dili ile takip etti

İşitme engelli vatandaşlar, konseri işaret dili ile takip etti

Muğla'nın Marmaris ilçesinde Kale Kültür ve Sanat Derneği öğreticisi Fatma Yücel, Muğla'da düzenlenen Muğla konserde, sahneye çıkarak işitme engelli bireylere söylenen şarkıları işaret dili ile çevirdi.

Muğla'nın Marmaris ilçesinde Kale Kültür ve Sanat Derneği öğreticisi Fatma Yücel, Muğla'da düzenlenen Muğla konserde, sahneye çıkarak işitme engelli bireylere söylenen şarkıları işaret dili ile çevirdi. İşaret dili ile konseri izleyenler bu farkındalığın herkese örnek olması dilediklerini belirtti.

Bu yıl dördüncü kez Muğla Gazi Mustafa Kemal Atatürk Merkezi'nde düzenlenen Muğla Koroları Konserinde Marmaris, Ortaca, Fethiye, Köyceğiz ve Bodrum'dan katılan Türk Sanat Müziği koroları muhteşem bir konsere imza attı. Konser ile birlikte ikinci kez işitme engelli vatandaşlar için Marmaris Kale Kültür ve Sanat Derneği'nin İşaret Dili Usta Öğreticisi Fatma Yücel tarafından işaret dili çevirisi yapıldı.

Konsere gelen davetliler arasında İşitme Engelliler Futbol Dünya İkincisi olan Muğla Sessizler Spor Kulübü Başkanı Ayşenur Çankaya, yönetim kurulu üyeleri ve başarılı işitme engelli sporcuları da katılım sağladı. İşitme engelli sporcuların uzun bir aradan sonra çekinerek katıldıklarını ifade ettikleri konserde çok özel anlar yaşandı. Müziği hisseden ama işaret dili çevirisi olmadığı için sözleri anlamadıklarından konser etkinliklerine katılamadıklarını ama bu konserin işaret dili çevirisi sayesinde onlar için bir ilk olduğunu, hissettikleri müziğin sözlerini işaret dili çevirisi ile birleştirince tam bir konser izlediklerini, bu farkındalığın herkese örnek olması dileklerini belirtti.

2 yıldır her konserlerinde işaret dili çevirisi yapılan Marmaris Kale Kültür ve Sanat Deneği Başkanı Nilgün Kale, "Dostlarımız sadece haberler ve seminerlerde değil, her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerde de unutulmamalı, diye bu farkındalık hareketine başladık" dedi.

Usta Öğretici Fatma Yücel ise konser salonlarında, tiyatro ve sinema salonlarında dostlarımızın yeri olduğunu, onların konserler sonrası memnuniyet ve gözlerindeki mutluluğun çok kıymetli olduğunu ifade ederek "Unutmayalım ki hepimiz birer engelli adayıyız. Dostlarımıza faydalı olmak için öğrendiğimiz işaret dili, bir gün bizim anadilimiz olabilir" dedi. Fatma Yücel, Kale Kültür ve Sanat Derneği'nin bu konudaki desteği ve bu farkındalık hareketine öncülük ettikleri için başta Dernek Başkanı Nilgün Kale'ye ve derneğin bütün üyelerine teşekkür ederek işaret dilinin tüm konserlerde uygulanmasının önemini vurguladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.