İYİ Partili Sezgin: “Cumhurbaşkanı, siyasi rekabeti siyasi husumet zannediyor”

İYİ Partili Sezgin: “Cumhurbaşkanı, siyasi rekabeti siyasi husumet zannediyor”

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, TBMM’nin 9 Haziran tarihli oturumunda gündem dışı söz alarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “bana saldırmak, Türkiye’ye saldırmaktır” sözlerini sert bir dille eleştirdi.

Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde kullandığı ifadeleri hatırlatan Sezgin, AK Parti Genel Başkanı’nın bu söylem ile kendisini, AK Parti’yi ve Cumhur İttifakı’nı Türkiye'yle özdeşleştirdiğini belirterek, bu sözlerin iktidarın demokrasiden uzak bir zihniyeti benimsediğinin göstergesi olduğunu vurguladı.

“BU İFADELER TAMAMEN OTORİTER REJİMLERE ÖZGÜ BİR YAKLAŞIMDIR”

İYİ Partili Sezgin, geçmişte benzer ifadeleri Hitler, Mussolini ve Franco gibi diktatörlerin de kullandığını ve tüm diktatörlerin veya yarı diktatörlerin bu yanılsamaya er veya geç düştüğünü belirterek, bu yaklaşımın hürriyetçi demokrasilerde uzun süre önce tasfiye edildiğini, kuvvetler ayrılığı ilkesinin bu nedenle doğduğunu ifade etti.

Fransız Kralı 14. Louis'in “Devlet benim, ben devletim” sözlerini hatırlatan Sezgin, insanlığın bu yapıya karşı haklı mücadelesi sayesinde bugün her çağdaş devletin benimsemiş olduğu kuvvetler ayrılığı ilkesinin geliştirildiğini belirterek “Bütün yetkilerin tek adamda toplanmasının bir ülkeyi çökerteceği geniş kabul görmüş bir gerçektir, Türkiye'ye özgü başkanlık sistemiyle bunu bir defa daha insanlığa ispat etmiş olduk” ifadelerini kullandı.

“GERÇEKLİKTEN UZAKLAŞAN, KOPAN RUH HALİNİN BİR SONUCU…”

İYİ Parti Milletvekili Sezgin, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in vatanseverliği Çin Komünist Partisi aşkıyla bir tuttuğunu, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Kremlin Sarayı’na itaat ile vatanseverliği bir tutan bir tavır sergilediğini belirterek, “Bunlar, gerçeklikten uzaklaşan, kopan ruh hâllerinin bir sonucudur. Türkiye, dünyada demokrasi ve hukukun üstünlüğü normlarını en olgun hâlleriyle barındıran Avrupa Konseyi’nin kurucu üyesi olarak, Avrupa İnsan Hakları Beyannamesi’nin yazımına katkıda bulunmuş bir ülke olarak bu saydığım diktatörlüklerle aynı çizgide bir yaklaşımı hiç mi hiç hak etmiyor” dedi.

Erdoğan’ın Gezi olaylarına katılanlar için kullandığı ifadeleri de hatırlatan Sezgin, “Temsil ettiğini iddia ettikleri halktan aslında öyle uzaklaşmışlar ki, vatandaşlarına da ağza alınmayacak hakaretleri savuruyor, onları hor görüyorlar” şeklinde konuştu.

Aydın Sezgin, İYİ Parti olarak demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü yeniden kurmayı azimle hedeflediklerini dile getirerek, AK Parti’ye karşı verdikleri siyasi mücadeleyi savaş hâli olarak değil, hukuka dayalı bir rekabet olarak gördüklerinin altını çizdi. Mücadelelerini olgun bir demokratik rekabet olarak tanımlayan Sezgin, ”Bu rekabetin mükemmel sonucunu da önümüzdeki seçimleri kazanarak elde edeceğimiz, artık şüphe götürmez bir gerçekliktir” şeklinde konuştu.

Sezgin ayrıca, 5 yıl önce Batman’da terör örgütü PKK’nın hain saldırısında şehit edilen öğretmen Aybüke Yalçın’ı ve önceki gün hayatını kaybeden kamuoyu araştırmacısı Tarhan Erdem’i anarak “Ruhları şad olsun” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.