İYİ Partili Sezgin: Devlet değil, devletteki birtakım kişiler çetelerle iş birliği yapıyor

İYİ Partili Sezgin: Devlet değil, devletteki birtakım kişiler çetelerle iş birliği yapıyor

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, devlet içindeki çete yapılanmalarına ilişkin TBMM Genel Kurulu'nda partisi adına yaptığı konuşmada, "İktidarın bu tür yapılanmalarla mücadele etmesini beklemek beyhudedir. Bunlarla mücadele, cesaret ve ciddiyet ister." ifadelerini kullandı.

Devletin içinde çeteler bulunduğu veya devletin çetelerle iş birliği yaptığı iddialarının titizlikle ele alınması gerektiğinin altını çizen Sezgin, devletin değil, ancak devlet içerisindeki birtakım görevlilerin çetelerle iş birliği yapmasından söz edilebileceğini belirtti.

"Bu çete yapılanmalarıyla mücadele, demokrasinin önemli bir misyonudur çünkü devlete nüfuz eden yapıların asıl tecavüz ettiği milletin iradesidir." şeklinde konuşan Sezgin, bu türden yapılanmaların milletin iradesinin hayata geçirilmesine engel olduğunu, demokratik mekanizmaları devre dışı bıraktığını, anayasal rejimin temel değerlerine zarar verdiğini ifade etti.

"FETÖ'nün araştırılması önergelerimiz AK Parti ve MHP tarafından defalarca reddedildi!"

İYİ Partili Sezgin, demokratik devletlerin meşru mekanizmalar dışında adım atması halinde devlet olma vasfını, devlet olma meşruiyetini kaybedeceğini belirterek, "Türkiye'de yaşadığımız en vahim örnek FETÖ'dür." şeklinde konuştu.

Sezgin, "Bu tür yapılanmalar kalleştir çünkü kendilerine ait olmayan imkânları kendi çıkarları için kullanıp bunu ideoloji ve değerler madrabazlığıyla meşrulaştırmaya çalışırlar. Kendilerine ait olmayan olanakları istismar ederler. Gasbettikçe ideolojik söylemlerini abartırlar, ezdikleri değerleri kutsadıklarını öne sürerler. Olmayan düşmanlar yaratırlar." şeklinde konuştu.

FETÖ kadar vahim, ağır sonuçları olan bir olayın üzerine gidilmesi konusunda 3'ü İYİ Parti tarafından verilmiş olan toplam 6 araştırma önergesinin AK Parti ve MHP'nin oylarıyla reddedildiğini hatırlatan Sezgin, "Mevcut koşullarda iktidarın bu tür yapılanmalarla mücadele etmesini beklemek beyhudedir." ifadelerini kullandı.

Bu tür yapılarla mücadelenin her şeyden önce cesaret ve ciddiyet istediğini vurgulayan Aydın Sezgin, "Devlete ciddiyet, insana hürriyet, millete haysiyet" diyerek çıktığımız bu yolda İYİ Parti olarak en temel ilkelerimizden biri devletimize hak ettiği itibarı yeniden kazandırmak ve devleti tüm bu yapılanmalardan temizlemektir." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.