Maltepe Belediyesi eğitimde çıtayı yükseltti

Maltepe Belediyesi eğitimde çıtayı yükseltti

Maltepe Belediyesi tarafından sürdürülen eğitim çalışmaları kapsamında, üniversite hazırlık kursları veren Cumhuriyet Eğitim Merkezi, başarı çıtasını her yıl artırıyor. 2017 yılında yüzde 85 olan üniv...

Maltepe Belediyesi tarafından sürdürülen eğitim çalışmaları kapsamında, üniversite hazırlık kursları veren Cumhuriyet Eğitim Merkezi, başarı çıtasını her yıl artırıyor. 2017 yılında yüzde 85 olan üniversiteye yerleştirme oranı, 2018 yılında yüzde 89’a çıktı.

Maltepe Belediyesi Kütüphane, Kurslar ve Eğitim Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Cumhuriyet Eğitim Merkezi, 5 yıldır sürdürdüğü hizmetler kapsamında 1552 öğrenciye üniversite sınavına hazırlık eğitimi, 1077 öğrenci lise sınavlarına hazırlık eğitimi, 234 kişi de Kamu Personeli Seçme Sınavı’na hazırlık eğitimi verdi. Bu kurslara katılan öğrenciler, başarılarıyla göz doldurdu. 2017 yılında bu kurslara katılan öğrencilerin yüzde 85’i üniversiteye yerleştirilirken, 2018 yılında bu oran yüzde 89’a çıktı.

Bilimin eğlenceye dönüştüğü merkez

Müdürlük tarafından hizmete açılan Cumhuriyet Bilim ve Düşler Merkezi’nde de, yaşları 4 ila 13 arasında değişen yüzlerce çocuk, eğlenceli bilim, zumba ve satranç derslerine katıldı. Eğlenceli bilim dersleri kapsamında Airzoka (hava olaylarının deneyimlenmesi), plazma küre (elektriğin keşfi), süper emici madde (suyun hapsedilişi) ve fildişi macunu (kimyasal tepkime) gibi deneyler gerçekleştirdiler. Maltepeli çocukların yaz tatilini hem öğrenmeye hem de eğlenmeye yönelik etkinliklerle dolduran belediye, 2018 yaz okulu kapsamında 204 öğrenciye eğlenceli matematik, Türkçe, eğlenceli sosyal bilgiler, sihirli fen, bilim aktiviteleri, İngilizce, drama, satranç, resim, el sanatları, dersleri verilmesini sağladı. Yaz okulundan arta kalan zamanlarda, haftanın bir gününü ise belediyeye bağlı Cumhuriyet Bilim ve Düşler Merkezi’nde düzenlenen etkinliklere ayıran çocuklar, burada da eğlendiren basınç ve hava deneyleri, planetaryum, kuru buz, nano teknoloji, ses ve elektrik deneyleri yaparak, kendilerini geliştirdi. Yaz okulu bünyesinde düzenlenen gezi programı kapsamındaysa, Miniatürk, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, Kelebek Çiftliği ve Emar Akvaryum İstanbul-Sualtı Hayvanat Bahçesi ziyaret edildi.

Kurslara büyük ilgi

Belediyenin kişisel gelişim kurslarına da, yoğun ilgi gösterildi. İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Farsça, Arapça ve Osmanlıca alanlarında verilen yabancı dil kurslarına bugüne kadar toplam 1156 kişi katıldı. 2018 yılında kültür sanat kursları kapsamında 16 farklı branşta 804 /kursiyere eğitim verildi. Kültür-sanat kursları kapsamında 2018 yılında 157 kişi piyano, 59 kişi keman, 304 kişi drama, 37 kişi satranç, 96 kişi resim, 120 kişi jimnastik, 31 kişi zumba, kurslarından faydalandı. Ayrıca 2018 yılında T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) kapsamında 360 kişiye, bir yılda toplam 384 saat eğitim verildi. Maltepe Belediyesi’ne ait olan ve bünyesinde 26 bin 400 kitabı barındıran kütüphanelere ise vatandaşlar adeta akın etti. Feyyaz Tüzüner Okuma Salonu, Senih Tongsir Kütüphanesi, Yalvaç Ural Çocuk Kütüphanesi ve Küçükyalı Çınar Camii Halk Kütüphanesi’ni 2018 yılında 117 bin 712 kişi ziyaret etti. Son 5 yılda toplam ziyaretçi sayısı, 500 bini geçti.

Maltepe’de, her alanda olduğu gibi eğitimde de bir çığır açtıklarını kaydeden Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önümüze koyduğu hedef olan, ‘fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür’ nesiller yetiştirmek için göreve geldiğimiz gün kollarımızı sıvadık. Eğitim alanında son 5 yılda yaptığımız çalışmalarla, Türkiye’ye örnek olduk. Cumhuriyet Eğitim Merkezi’nde açtığımız kurslara katılan öğrencilerimizin başarılarıyla gurur duyuyoruz. Hedefimiz bu çalışmaları, önümüzdeki yıllarda daha da yukarılara taşımak” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.