Marmaris’te bir ayda bir ton mama üretildi

Marmaris’te bir ayda bir ton mama üretildi

Marmaris Belediyesi tarafından artık yemeklerden kedi-köpek maması yapılması için kurulan üretim atölyesi, bir buçuk aylık sürede 1 ton mama üretti.

Marmaris Belediyesi tarafından artık yemeklerden kedi-köpek maması yapılması için kurulan üretim atölyesi, bir buçuk aylık sürede 1 ton mama üretti.

Marmaris Belediyesi tarafından 22 Haziran'da açılan ve diğer ilçelerde uygulanan sistemlerden farklı olarak Türkiye'de ilk defa tek makine sistemiyle çalışan "Kedi-Köpek Maması Üretim Atölyesi" hem can dostların sağlığına, hem ekonomiye hem de sıfır atıkla dünya geleceğine büyük katkı sağlıyor.

Bölgedeki otellerle iş birliği halinde yürütülen çalışmada bu işletmelerin soğuk hava depolarında biriktirilen yemek artıkları belediye ekipleri tarafından rutin olarak toplanıyor. Toplanan artıklar Mama Üretim Atölyesi'ne getirilerek mama yapılmak üzere sisteme dökülüyor. Hayvanların sağlığına zarar vermeyecek et yan ürünleri, sebzeler, tahıllar, mineraller ve yağlar, su ve jelleştirme maddeleri ile karıştırılarak püre haline getirilmek üzere öğütülüyor. Kuruyup parçalara ayrıldıktan sonra paketlenerek soğuk hava deposuna kaldırılıyor.

Üretilen protein değeri yüksek, katkısız mamalar belediyeye ait Geçici Bakımevi, besleme odaları ve kedi evlerinde bulunan kedi ve köpeklerin beslenmesinde kullanılıyor. Tesiste ayrıca yemek artığı getiren vatandaşlara da ücretsiz mama veriliyor.

Sıfır atık projeleri çerçevesinde uygulamaya konulan sistemin hem can dostların beslenmesine hem de çevreye büyük katkı sağladığını söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Oktay, "Can dostlarımız için projeler üretiyor, onların da Marmaris'in bir parçası olduğunu asla unutmuyoruz. Bu projede de tamamen evsel atıklarla, restoran ve otellerin yemek artıkları ile can dostlarımızın mamalarını kendimiz üretiyoruz. Bir ayda 1 ton mama ürettik. Kedi ve köpeklerimizin daha sağlıklı beslenmesine imkan tanıyan bu çalışma ekonomik anlamda da belediyemize çok olumlu katkı sağlıyor" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.