Muğla’da Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli tanıtımları devam ediyor

Muğla’da Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli tanıtımları devam ediyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2024-2025 eğitim öğretim yılında uygulanacak olan Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin tanıtımları, Muğla'da tüm hızıyla devam ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2024-2025 eğitim öğretim yılında uygulanacak olan Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin tanıtımları, Muğla'da tüm hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz hafta, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay başkanlığında, 13 ilçenin müdürlerine tanıtılan model, bu hafta da Menteşe'deki okul ve kurum müdürlerine tanıtıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan toplantının ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kömürcü kısa bir konuşma yaptı. İl Milli Eğitim AR-GE Koordinatörü Enver Tufaner, modelin ana başlıkları altında bir tanıtım sunumu gerçekleştirirken, sunum sonrası İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, okul müdürlerine hitap etti. Eğitim sistemine köklü bir değişiklik getirecek olan Maarif Modeli'nin okul idarecileri ve öğretmenler tarafından doğru şekilde anlaşılıp benimsenmesinin önemine değinen İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay; "Bakanlığımız tarafından büyük bir birikim ve emekle hazırlanan Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin içimize sinmesi, aklımıza yatması çok önemli. Öğretmenlerimizin aklında, gönlünde yer etmeyen hiçbir model, dünyanın en iyi projesi de olsa, en iyi müfredatı da olsa başarıya ulaşamaz. Bu modelin kalitesi, öğretmenlerimizin bu işe sahip çıkıp güzel bir şekilde uygulayıp öğrencinin yüreğine, beynine, ruhuna ulaştırması ile artar. Dolayısıyla okul liderleri olarak en başta sizlerin bu modeli bilmesi açısından bu bilgilendirme toplantısını tertip ettik. Sizlerin liderliğinde, kıymetli öğretmenlerimizin emek ve gayretleriyle, 21. yüzyılın ihtiyaçlarına, küresel rekabet ortamına ve Türkiye'nin vizyonuna uygun, kadim değerlerimizi hayatına yansıtan erdemli bireyler yetiştireceğiz" dedi.

Hızla değişen dünyada, eğitim anlayışının da değiştiğini belirten İl Müdürü Çay; "Bilgi çağındayız ve artık bilgiye ulaşmak çok kolay. Herkes her şeyi biliyor. Neyin yanlış olduğunu, neyin doğru olduğunu çok iyi biliyoruz; ama bilgiyi, eyleme dönüştürebilen bir toplum inşa etmemiz gerekiyor. Öğrencilerimizi, sadece bilgiyle donatmakla geleceğe hazırlayamayız. Son dönemde pandemi ile beraber adeta kırılmaların yaşandığı bu çağda, revize etmek, yenilemek, değiştirmek hepimiz açısından makul ve mantıklı olan bir durum. Beceri odaklı ve bütüncül eğitim yaklaşımını içeren Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli, bu noktada önem teşkil ediyor. Öğrencilerimizi zihinsel, sosyal, duygusal, duyusal, fiziksel ve ahlaki açıdan bir bütün olarak gören bütüncül eğitim yaklaşımıyla, geleceğe daha güçlü şekilde hazırlayacağız" şeklinde konuştu.

Toplantı, okul müdürlerinin görüş ve önerilerinin alınmasının ardından iyi dilek ve temennilerle sona erdi. İl Müdürü Emre Çay, toplantı sonrasında Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Öğretim Programı Eğitici Eğitimi Kursu'na katılacak olan öğretmenlerle video konferans yöntemiyle bir araya geldi. Menteşe Halk Eğitimi Merkezi'nde düzenlenen Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli tanıtım toplantısına, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kömürcü ve Menteşe'deki tüm okul ve kurum müdürleri katıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.