Sosyal Medya Sosyalleşmeyi Nasıl Etkiliyor

Sosyal Medya Sosyalleşmeyi Nasıl Etkiliyor

Sosyal medyadan en iyi şekilde faydalanmak ve sosyalleşmek adına bir avantaj sağlamak için dikkat etmeniz gereken birkaç kural var.

Sosyal medya doğru kullanıldığında arkadaşlarınızla düzenli olarak bağ kurmanıza ve sosyalleşmenize yardımcı olan muhteşem bir araçtır. Ancak sosyal medyayı dezavantaja çevirmemek için dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var.

İşte sosyal medyadan en iyi şekilde faydalanmak için öneriler...

İletişimde kalmak

Belki de sosyal medyanın en büyük yararı, insanlarla temasta kalmaktır. Artık birbirimizi aramak ya da kısa mesaj atmak yerine kişisel görüş, resim ve düşüncelerinizi eklediğimiz sanal görüşmeler yapabiliriz. Bu avantajdan en çok Facebook ve Twitter'da sadece en yakın arkadaşlarınızdan oluşan bir liste yaparak faydalanabilirsiniz. Bu, gereksiz kalabalığı ortadan kaldırmaya ve gerçekten sizin için önemli olanlara odaklanmanızı sağlayacaktır.

Fotoğraf paylaşmak

Instagram ve Facebook gibi sosyal medya araçlarında bir başkasıyla olan resminizi paylaşmadan önce, bunun arkadaşınız için de sorun yaratmayacağından emin olmalısınız. Arkadaşlarınızı kötüleyen fotoğrafları sosyal medyada paylaşmak, aranızdaki ilişkide sorunlar yaratabilir. Arkadaşlarınızı utandırmak veya incitmek yerine bu tarz fotoğrafları hiç paylaşmamanız daha iyi olur.

Yalnız olmadığınızı hissetmek

Başkalarının varlığınızın farkında olduğu ve "Kötü bir gün mü geçirdin?" diyebileceği bazı günler yaşayabilirsiniz. Sosyal medya bunun için oldukça tatmin edici olabilir. Birileri her saat uyanık ve etrafta olabilir. Eğer durum paylaşımı yaptığınız anda orda değillerse bile ilk fırsatta olacak ve yazdıklarınızı göreceklerdir. Birkaç beğeni ve pozitif sözcüklerden oluşan yorumlar, sizin zor zamanları daha kolay atlatmanıza yardımcı olabilir.

Sosyal medyanın yerini bilmek ve negatif duygulardan kaçınmak

Sosyal medyada negatif duygulara yakalanmak kolaydır. Sizinle bağdaşmayan fikirler gördüğünüzde üzerinde iyi düşünülmemiş ani tepkiler veya cevaplar verirseniz, arkadaşlarınızı kızdırmanız da söz konusudur.

sosyal medya

Sosyal medyada dikkat etmeniz gerekenler

Daha sonradan pişman olacağınız aceleci yanıtlar: Söylediklerinizin sorun yaratmasını istemiyorsanız, üzerinde düşünmeye zaman ayırın, aceleci davranmayın.

Herhangi bir konu üzerinde büyüyen tartışmalar: Facebook ya da Twitter ciddi konuları tartışmak ve hatta din ve siyaset hakkında fikir sunmak için doğru yer değildir. Bir arkadaşınızla herhangi bir tartışma yaşayacaksanız, onu bir fincan kahve içmeye çağırıp bunu öyle yapabilirisiniz. Farklı görüşler taşıyan insanlara karşı nazik ve anlayışlı olmak, yüz yüzeyken çok daha kolaydır.

Çok fazla zaman harcamak: Eğer aile veya iş yükümlülüklerinizi ihmal etmeye başlarsanız, bilgisayarınızdan uzaklaşma vakti gelmiş demektir.

Denge: Sosyal medyayı bire bir ilişkilerinizi ihmal edecek kadar çok kullanmayın. Her zaman hayatınızdaki insanlara ve yüz yüze görüşmeye öncelik tanıyın.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.