Türk Büro Sen üyeleri  angaryaya karşı çıktı

Türk Büro Sen üyeleri angaryaya karşı çıktı

Türk Büro Sen Aydın Şube Başkanı Mehmet Kamil Taşkır, Sosyal Güvenlk Kurumu (SGK) çalışanlarının hakları ile ilgili konuştu. SGK çalışanlarından 6 yıllık işin 1-2 ayda yapılması istenildiğini belirten Taşkır, “Böyle bir iş yükünün, hiçbir karşılığı olmadan SGK çalışanlarından istenmesi, beklenmesi Dünyanın her yerinde angaryadır. Angarya da Anayasamıza göre suçtur” dedi.

Aydın Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü binası önünde toplanan SGK çalışanları 38 bin kişinin yapması gereken işi 23 bin personel ile gerçekleştirdiklerini belirterek, ağır iş yüküne karşın SGK çalışanları için yeni sosyal hak talebinde bulundu. 2 milyon 250 bin vatandaşımızı ilgilendiren, kamuoyunda EYT olarak bilinen emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili kanunun TBMM’den geçerek kanunlaştığını hatırlatan Türk Büro Sen Aydın Şube Başkanı Mehmet Kamil Taşkır, “Kadrosu 38 bin olmasına rağmen fiilen 23 bin personel ile rutin iş yükü kamu ortalamasının üzerinde olan SGK çalışanlarıyla 2 milyon 250 bin vatandaşımıza 1-2 ayda aylık bağlanması istenmektedir. Yıllık ortalama aylık bağlama kapasitesi 400 bin olan Kurumda olması gereken personelin yaklaşık yüzde 50 eksiğiyle hizmet veren kurumda 6 yıllık işin 1-2 ayda yapılması istenilmektedir. Böyle bir iş yükünün, hiçbir karşılığı olmadan SGK çalışanlarından istenmesi, beklenmesi Dünyanın her yerinde angaryadır. Angarya da Anayasamıza göre suçtur” diye konuştu.

Türk Büro Sendikasının bu kadar ağır iş yüküne karşın SGK çalışanları için; bakanlıktan istekte bulunduğunu belirten Başkan Taşkır şunları kaydetti:

mehmet-kamil-taskir.jpg“666 sayılı KHK ile kaldırılan ikramiyelerin yeniden müktesep hak olarak düzenlenmesi, Kurum İçi Uzmanlık hakkı verilmesi, Sosyal Güvenlik Hizmetleri Sınıfı oluşturulması ve buna bağlı Sosyal Güvenlik Tazminatı ödenmesi, 666 sayılı KHK ile kaldırılan fazla mesai ücretlerinin tekrar ödenmesi” hususları Sayın Bakanımıza hazırladığımız rapor ile sunulmuştur.

“İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN”

Sendikamız Türk Büro Sen kurulduğu günden bu güne, “bizim ilkemiz önce ülkemiz” diyen, sorumlu sendikacılığı kendine yol ve yöntem olarak belirlemiş Türkiye sevdalılarının meydana getirdiği bir sivil toplum kuruluşudur. Sendikamız “insanı yaşat ki devlet yaşasın” ülküsüne de sıkı sıkıya inanmış bir sendikadır. Bu nedenle, SGK çalışanlarının kendilerine yüklenen iş yükünün karşılığı dahi olmayan; SGK çalışanlarına iyileştirme ön gören ve TBMM de bekleyen yasal düzenlemenin bir an önce Yüce Meclisten geçirilmesini ayrıca yukarıda belirtmiş olduğumuz diğer taleplerimizin karşılık bulması için Türk Büro Sen olarak her platformda çalışmalarımız özveri ile devam edecektir.

“TÜRK BÜRO SEN’İ YETKİLİ KILMA ZAMANIDIR”

Bugün SGK çalışanlarının özlük haklarının bu durumda olmasının sorumlusu 12 senedir Toplu Sözleşme masasında memurların ve SGK çalışanlarının haklarını aramayan yetkili etkisiz sendikadır. SGK çalışanlarını içinde bulundukları düşük ücret ve maaşlardan kurtaracak yer toplu sözleşme masasıdır. Bugün “pireye kızıp yorgan yakma” zamanı değildir. Gün yetkiye en yakın sendika Türk Büro Sen’e destek verme Türk Büro Sen’i yetkili kılma zamanıdır. SGK çalışanlarının bugün de yarın da yanında olacak olan ve SGK çalışanları düştükleri durumdan kurtaracak olan Türk Büro Sen’dir. SGK çalışanlarının mağduriyetlerinin ivedilikle giderilmesi amacıyla, haklı ve ısrarlı taleplerimizin takipçisi olacağımızı ve somut adım atılmasına yönelik görüşmelerimizin devam edeceği kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.”

7727264a-6ecf-4eb2-a6b0-18c08d223e3d.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.