Varikosel nedir, belirtileri nelerdir?

Varikosel nedir, belirtileri nelerdir?

Testis torbası içerisinde bulunan damarların şişmesi olarak tanımlanabilen varikosel, her yaşta görülebilen bir rahatsızlıktır. Çeşitli semptomlar üzerinden kendisini belli etmekle birlikte zaman zaman herhangi bir belirti göstermeyebilir. Varikosel durumunda bir testisin diğerinden çok daha büyük görünmesi mümkündür.

Çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilen varikosel, erkek cinsel sağlığını olumsuz etkiler. Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu tarafından da tedavisi gerçekleştirilen varikosel nedir, belirtileri nelerdir?

Varikosel Nedir?

Varikosel, testis torbası içinde yer alan damarlardan birinin şişmesi ile karakterize edilen bir rahatsızlıktır. Kısırlığın nedenlerinden biri olarak da değerlendirilebilen varikosel, bu nedenle oldukça önemli bir sağlık sorunu olarak tanımlanabilir. Testisteki kanı boşaltan toplardamarlar varisleşir. Bu durum, toplardamarların genişlemesine neden olur. Ayrıca testis ısısı bozulur.

Bu nedenle kirli kan içerisindeki toksik maddeler testiste birikmeye başlar. Testis içindeki kan akımı bozularak testis fonksiyonları olumsuz bir şekilde etkilenir. Bütün bunların sonucunda ise sperm ve testosteron üretiminde bozulmalar meydana gelir.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Varikosel, çeşitli semptomlar ile kendisini belli eder. Bazı durumlarda herhangi bir belirtinin ortaya çıkmadığını da belirtmek gerekir. Fakat genel olarak sıklıkla karşılaşılan belirtileri şu şekilde sıralamak mümkündür:

· Kabarıklık

· Şişlik

· Testiste ağrı

Damarlarda görülmeye başlanan genişleme, bir süre sonra kendisini oldukça fazla belli eder. Bu durum, bacaklarda görülen varisleşme gibi görünümün oluşmasına neden olur. Kısırlığın nedenlerinden biri olan varikosel belirtilerinden herhangi birini gözlemleyen kişilerin doktor kontrolüne gitmesi oldukça önemlidir.

Varikosel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Varikosel, çeşitli yöntemler kullanılarak tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Hastaların sperm parametrelerinde herhangi bir bozulma görülmüyorsa hasta, yaşam şeklini değiştirerek semptomların azalmasını sağlayabilir. Sperm parametrelerini bozulabilecek durumlardan uzak durması gereken hastaların şu adımları uygulaması oldukça önemlidir:

· Sigara ve alkol kullanımının azaltılması

· Sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığının edinilmesi

· Toksik maddelerden uzaklaşılması

Kısırlık noktasında da etkileyicilerden biri olarak değerlendirilen varikosel, bireyin yaşantısını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bu nedenle kişinin yaşam şeklini değiştirmesi, semptomların azaltılabilmesi adına önemlidir.

Vajinal ıslaklık, mutluluk çubuğu, penis eğriliği tedavilerini gerçekleştirmekte olan Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu, aynı zamanda varikosel rahatsızlığında da çözüm önerileri sunmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.