Mehmet KIZILASLAN

Mehmet KIZILASLAN

AVM’ler üretimsiz yerlerde sos veriyor

İçinde eğlence yerleri sinemaları kafeteryaları, çocuk oyun alanları ile birlik kompleks yerler olan, alış veriş merkezleri, kapitalist sistemin kaçınılmaz sonucudur.

Sermayenin akıl almaz hayal gücü vardır. Aslında Karnını rahat doyuran normal insanlarında hayal güçleri alabildiğine fazladır. Ama çoğu bunları gerçekleştirecek parayı bulamadıkları için başarısız ya da akılsız olarak değerlendirilir günümüzde.

Sermaye sahipleri hayalleri olmasa bile, projeleri satın alırlar, ya da gelişmiş ülkelerde bulunanların bire bir taklitlerini yaparak, akıllı zannedilirler.

Aslında, o gelişmiş zannettiğimiz, ülkelerin AVM’leri, insan kazançlarının iç edildiği merkezlerdir.

“Ne yani para kazanan insanların rahatça para harcayacağı yerler olmasın mı?” der gibisiniz. Biliyorum bazılarınız benim yazılarımı kıçından anlamak için yaratılmış kuklalarsınız ve sermayenin aç, şakşakçılarısınız.

Hatta bazılarınız, “Büyükşehirlerde olan AVM’ler benim ilçemde olmasın mı?” diyerek mırıldanıyorsunuz. Kardeşim kazancınız yok ki, orada ne harcayacaksınız?

Kapitalist sistemin içinde, sosyal fikirler yaşatmak çok zordur. Kapitalizm sadece parasına, para katmayı düşünür, başka da mantığı yoktur. İşçilerin üretenlerin ücretlerini artırırken bile, hemen artırılan ücretleri, nasıl geri alırız, diye planlar yapar.

Düşünün isterseniz biraz, ne zaman ücretlere zam yapıldıysa ertesi güne kalmadan zamlar kapımızı çalmış, ücret artışlarının, daha fazlasını elimizden almıştır.

Hastalıklı, kişiliği gelişmemiş toplumlarda, açıktan nefesi kokan insanlar, bu AVM’lerin kafeteryalarında, belki de senede bir bulundukları halde, çekildikleri onlarca fotoğrafları, değişik zamanlarda sosyal medyada paylaşırlar. Sanki oralara her zaman gidiyorlarmış, havasına girerler.

Bu bir hastalıktır ve bu hastalıktan sistem yararlanır.

Gelelim AVM’leri, işsizliği ortadan kaldıran yerler gibi göstermeye çalışan zekâ özürlülere. Her mağazada çalışan bir  kasiyer, iki tezgâhtarla, işsizliği önlediğinizi mi zannediyorsunuz? Yoksa bizim aklımızla dalga mı geçiyorsunuz?

Gülerler size.

Hem de ağızlarıyla değil başka yerleriyle gülerler.

Şimdi sizlere çözümü sunuyorum

İşsizlik, bizim gibi ülkelerde tarıma dayalı sanayi ile önlenir. Hem köylünün çiftçinin ürünleri değerlenir, hem de onların ürettiği ürünleri işleyen fabrikalarda işçilere iş verilir.

İşçinin, üretenin olmadığı bir yerde tüketim olmaz, alış veriş olmaz. Oluyorsa da borçlanma ile yani kredi kartları ile olur. Bu da insanımızın ileride, elinde olan son şeyleri de satmasını getirir.

İlk furyadan sonra göreceksiniz, o gelişmişliğin sonucu zannettiğiniz, AVM’leriniz bir, bir kapanacaktır. Onların yerine, daha gelişmiş tuzakları olacaktır sistemin.

Eğer kapanmasını istemiyorsanız, tüketim hanelerden önce, üretim haneler yani fabrikalar kurunuz. Yoksa başkalarının ürettiklerini tüketen, aylakçılar, işsizler, sizin AVM’leriniz de kuru kalabalık olurlar.

Akşama kadar binlerce kalabalık görürsünüz, ama bin liralık alışveriş yapamazsınız. 

Yine işi tersinden başladınız efendiler. Benim ilçemde bir an önce tarıma dayalı  sanayi yatırımları yapmak zorundasınız. Değilse üretmeyen insanımda, sizlerin mağazalarınızda harcanacak parası olmayacaktır. 

Üretmenin onurunu yaşayamayan insanım, tüketmenin onursuzluğunu ölümüne yaşayacaktır. Bu son sadece onların sonu değil, sizlerin de sonunuz olacaktır.

Bu yazım bir yıl önce yayınlanmıştı, şimdi AVM, S.O.S. veriyormuş.

Başka bir sebebi daha varmış iş yapmamasına neden. Orasının arazisinin bir parçası, Vakıf arazisi olduğu için, daha önce açılan tüm işletmeler de başarısız olmuştu. Kamuoyunda kapanması yakındır gözü ile bakılıyor.

Üzgünüm keşke çabalarınızı önce şehrimin insanının kazancını artırmak yönünde harcasaydınız.         

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.