Cevdet ŞAHİNOĞLU

Cevdet ŞAHİNOĞLU

Cengiz Han'ın Buhara Nutku

Her türlü değerlerinden uzaklaşmış, kokuşmuş, şimdiki Türk Milletinin yaşadıklarını yaşayan Harzem Türk devletini yenen Cengiz Han at üstünde şehre indi, geniş bir meydan ararken büyük camiyi gördü, sordu:

"Burası sultan Muhammed'in evi mi ?" hocalar cevap verdiler:

"Hayır, Allah'ın evi!"

Cengiz Han yüzünü ekşitti şu sözleri söyledi:

"Tanrı'nın evi insanların yüreğidir. Siz bütün kötülükleri yüreğinize dolduruyorsunuz, sonra Tanrı'ya koca koca evler yapıyorsunuz, eğer Tanrı'yı candan sevseydiniz o da sizi severdi, kara günlerinizde yardımınıza gelirdi"

Cengiz Han atından indi, dizginini bir hocanın eline verdi, ardındaki beylere de aynı şeyi yapmalarını söyledikten sonra camiye girdi, minbere çıkıp oturdu, yemek getirtip yedi. Oradan bayram yerine gitti, Harzemlilerin başkenti Buhara’nın Bayram meydanında Müslüman olan Türk halkını topladı ve aşağıdaki nutku attı;

“Siz kadınlaşmış erkeklersiniz. Yurdunuzu korumak için ölmeyi beceremeyen korkaklarsınız. Sizden iğreniyorum. Siz yılandilli, kahpe yürekli adamlarsınız, birbirinize yalan söylüyorsunuz, düzen kuruyorsunuz. Padişahınız bayağı, Vezirleriniz bayağı, beyleriniz bayağı. Sizde bayağı olduğunuz için onların yaptıklarına göz yumuyorsunuz.

Hırsızları elini öpüyorsunuz, kimi kuvvetli görüyorsanız onun ayağına kapanıyorsunuz. Sizden tiksiniyorum. Şimdi istesem hepinizi burada boğazlatırım, leşlerinizi atlarıma çiğnetirim. Bunu yapmıyorum. Çünkü benim elimle ve benim emrimle öldürülmeyi hak etmiyorsunuz. Yalnız şunu bilin ki, günahınız çoktur, Allah'a bakacak yüzünüz yoktur. Ben her şeyi bilen ve gören Tanrı'nın kılıcıyım, sizin boynunuza inmek için kınımdan çıktım, pırıl pırıl parlıyorum. Eğer aklınızı başınıza devşirirseniz belki murdar kanınızı size bağışlarım. Yoksa hepinizi, erkek ve dişi hepinizi üstünden bir alay kağnı geçen çekirge sürüsüne benzetirim.”

Bu sözleri kâfir diye anılan Cengiz, Müslüman olduklarını söyleyen halka söylüyordu. Aynı sözleri hak eden Türk Milletine, bu sözleri söyleyecek Cengiz yok ne yazık ki!

Alıntı

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.