Mehmet KIZILASLAN

Mehmet KIZILASLAN

Kalkınmacı üreten belediyecilik 1

Hükumetler, tüketen, israf eden, fakirleştiren, yardıma muhtaç hale getirip, muhtaç hale getirdiği vatandaşlarına verdiği sosyal yardımlarla, biat ettiren bir yapıdan, yeni bir yol bularak, Milletin önünü açması gerekmektedir.

Sosyal devlet, muhakkak ki, açına, yoksuluna, fakirine yardım edecektir. Ancak Devletin önceliği, vatandaşını yardıma muhtaç hale getirmemektir. Onların sosyal yaşamını, alın terleri ile kazanarak, kimseye muhtaç olmadan, hayatlarına devam ettire bilecek ortamlar hazırlamaktır.

Bu görev sadece Devletin, Hükumetlerin de değildir. Belediyelerde uygulamalarında, vatandaşının hayat standardını bir tık üst noktalara taşımak zorundadırlar.

Yahu nasıl yapılacak bu?

Belediyeler maaşları zor öder durumdalar, fabrikamı kuracaklar? İşsizliği mi önleyecekler?

Devlet zaten, Millete ait fabrikaları yok parasına satmışlar.

Efendiler, şimdi sizlere bu güne kadar yaşadığımız yönetim sistemlerinin yanlışlığını anlatmayacağım. Sonucun ülkemizi ve şehirlerimizi ne kadar vahim hale getirdiğini; çektiğimiz yoksulluklardan dolayı hepimiz zaten biliyoruz.

Hükumetlerin yanlışlarını, yine, yeni gelecek hükumetler düzeltmek zorundadırlar konumuz bu değildir..

Konumuz yerel yönetimler, yeni belediyelerimizdir.

Yeni görev alan yeni belediye başkanlarının yapacaklarına ışık tutmak için “ÇAP”ın, Çözüm Araştırma Platformunun, ürettikleri çözüm yollarından bahsederek açmaya çalışacağım.

Birinci görevleri, eski belediye başkanlarının yeniden seçilebilmek için yaptıkları, düğün, dernek, cemiyet, çarşı esnafı ile simitli kahvaltılarla, el öperek geçirecekleri zamanlarını, şehrinin sorunlarını çözmek için harcama mecburiyetleri vardır.

Bu mecburiyet bütün vatandaşına saygıdan ve yüz binlere hizmet için harcanacak zamanı üç beş kişiyi memnun etmek için harcamamaları gerektiğindendir.

Çözümü, belediye fidanlığında yetiştirdiğimiz, salonda ve bahçede yaşaya bilecek bir ağacı saksısıyla üzerine bir metal plaket takarak göndermektir. Sizi fidan yaşadığı sürece cemiyet yapan vatandaşlarımız anacaklardır.

İkinci göreviniz. Belediyelerinize ait köyde, kentte, mahallede, işgal edilmiş, birileri tarafından kullanılan, bedelleri ödenmeyen, meyveleri toplanamayan, atıl, ileriye dönük üzerine proje yapılamayacak ne kadar gayrı menkulünüz varsa; hemen bulunduğu mahalde yaşayanlar öncelikli olmak üzere açık artırmayla satılmalıdır.

Bu satışın önemi o mahaldeki insanlarımıza, hizmet getire bilmek için olduğu anlatılmalıdır. Aksi halde mahallelerdeki açıkgöz siyasilere yakınların meccanen kullandığı alanların değerinde elden çıkarılmadan, o mahalledeki tüm halka hizmet yapılamayacağı anlatılmalıdır.

Elde edilen gelirlerle o mahalledeki insanlarımıza çok daha iyi hizmet edebileceğimizi göstermek zorundayız.

Üçüncü göreviniz, her mahallede bulunan parklara, hava kararmaya başladığında, it uğursuz, uyuşturucu kullanan, birçok insan doluştuğundan normal insanlarımız bu parklara girememektedirler. Bu nedenledir ki, bu parkların uygun köşelerine, 25 metre karelik birer büfe ve yanına mahalleli kadınlarımızın yaş günü ve toplantılar yapa bilecekleri, cam balkonla açılıp kapana bilen, yaz kış kullanılabilecek 70-80 metre karelik mekanları, kendileri yapabilecek müstecirlere kiraya vermek. Yani belediyelerimizin cebinden bir kuruş çıkmadan, hem bir kazanç kapısı açılacak. Hem de mahallelerde, mahalleli insanımızın kadınlarımızın sosyal yaşamını bir tık üste taşıyacak yöntemler bulmuş olacağız. Parklarımız daha güvenli ve temiz hale getirilmiş olacaktır.

Değerli okurları, bir yazı A4 ölçüsünden büyük olursa okuru sıkıyor. Bu yazımı burada kesiyorum, ancak Önerilerimiz sonraki yazılarımda devam edecektir.

Yeni başkanlarımıza uyarımdır. Başarısızlığınız, hepimizin başarısızlığıdır ve sonu Cumhuriyetin ve demokrasimizin ortadan kalkması gibi bir sonuç doğuracaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum