Söz uçar, yazı kalır

Zaman su gibi akıp geçmekte…                                                                            

Mustafa Kemal Yılmaz’ın 10 Mart 2013 günü, vefatının üzerinden koca bir tam beş yıl geçti. Vefatının birinci yılında eşi de sonsuzluğa uğurlandı.     

Ankara’dan gelip de “çok özledim” dediği Aydın’da vefatı ise yakın dostlarına, doğduğu kendi öz toprağına adeta bilerek ölmeye geldi, dedirtmiştir.

Kendisini rahmetle analım, önemli değerlerinden olup bir Aydın sevdalısıdır.

Aydın Bey Camiinden büyük bir kalabalık ve sevenleri, 13 Mart 2013 Çarşambasında Umurlu’da annesi ve babası Hakkı Çavuş’un yanına götürdük onu.

chpli-eski-milletvekili-yilmaz-son-yolculuguna-ugurlandi-iha-20130313aw000667-1-t.jpgDevletten aldığı maaşa el sürmeyip Aydın kültürünün yaşatılması ve geliştirilmesi için kullanan idealist bir kişilik olan Mustafa Kemal Yılmaz, eğitimci, şair, yazar yurtsever siyasetçi ve devlet adamıdır. 1965-1973 yılları arasında Aydın Milletvekilliği yapmıştır. Bakanlık başmüfettişi, yurt dışında görev yapan bir ateşe, Çanakkale’de insanlarımızı hıçkırıklara boğan bir turist rehberi, tam anlamıyla Atatürkçü ve vatanseverdir.

Aydın’dan Ankara’ya yolu düşenlerle ilgilenmek, eşlik etmek için kırık kalçası ve koltuk değneğiyle de olsa yetişmeye çalışır, memleket ve Aydın sevdalısı, Aydın için apayrı bir değerdir M. Kemal Yılmaz Hocamız…   

Umurlu’da adına düzenlenmiş parkta bir sabah çaylarımızı yudumlar iken “Söz uçar, Yazı kalır” ifadesi bulunan heykelini seyrettik.

M. Kemal Yılmaz’ın hayatını yazarak aynı adla Aydınımıza bir eser kazandıran şair-yazar ve eğitimci Abdülkadir Güler Hocamızın ellerine sağlık. Kitabında “Umurlu Parkında Bir Sabah” adlı yazımın da yer aldığını görmek de bizi mutlu etti.

Bir koli kitaplarını gönderdi. O yaştaki birinin çalışkanlığını ve gayretini gördükçe kendi yaşımdan ve gençliğimden sıkılmıştım. Bir asra yaklaşmış bu delikanlı adama şu gençliğim ile yetişmem mümkün değil diyerek düşündüm. Bir telefon konuşmamızda “Yaz oğlum yaz. Söz uçar, yazı kalır. Yaz her zaman yaz” sözleri hiç aklımdan çıkmadı.

Hoca durmadan yazıyordu.  “Umurlu Çiçekleri” diyor, “Umurlu’dan çıktık yola” diyor, yazıyordu.

Öylesine ki, bendenize derlediği haber ve yazıları posta ile elime ulaştığında,  vefat haberi de aynı günlerde gelmişti. İçimiz burkuldu.

Umurlu’da 2016 yılında,  Efeler Belediyesi, adına yapılan parkta bir düzenleme gerçekleştirerek aile bahçesi olarak işletmeyi üstlenmesiyle bakımsızlıktan kurtulan parkı korumaya alındı.

Allah rahmet eylesin!  Işıklar içinde uyusun!   

nevzat-arslan-001.jpg 

Hocamızı bir şiiri ile yâd edelim…                 

Kimi çoktan yitmiş,

Kimi eğik,

Kimi yan yatmış;

Kiminin kırılmış başı…

Kitaplar ise dimdik ayakta,

Kitaplar en dayanıklı mezar taşı. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.