200 Yunan askerinin yürekli öyküsü

Değerli okurlar güzel İzmir’imiz15 Mayıs 1919 tarihinde Yunan askerlerince işgal edilmesi ve Türk topraklarına ayak basmasını kabullenemeyen ve kendini tutamayan bir genç elindeki 7 patlar silahla ilk tepkiyi ilk kurşun olarak veriyordu. Bu kahraman Türk gencinin adı gazeteci Osman Nevres’ti ama o Hasan Tahsin olarak biliniyordu. Son mermisine kadar Yunanlı askerlere ateş açtı. Yunan sancağını taşıyan askeri yere düşürdü, dini tarikatlardan bir meczubun üzerine çöreklenmesiyle dengesini kaybetti. Toparlanıp kalkıncaya kadar ilk etapta 74 Yunan askerlerinin süngüsüne maruz kalarak şehit düştü.

15 Mayıs 1919 saat 16.00 sıralarında Midilli 1. Tugayına bağlı teğmen Aleksis Sipiyanaus Konak meydanında yüksek sesle elindeki kâğıttan şu satırları okuyordu:

“ Meydanda toplanan Helen Ordularının kahraman askerleri ve değerli Yunan halkı! Osmanlı bu çıkartma ile Anadolu topraklarından ebediyete kadar Orta Asya bozkırlarına geri gönderilecektir. Bizler tarihe geçtik. İstanbul’u da alacağız,  Bizans’ın intikamını da almış olacağız. Türklerin işgali bugün itibarı ile Anadolu topraklarında sona ermiştir. Türk evlerine giriniz. Yağmalayınız. Türk kızlarına sahip olunuz. Onların her şeyleri gerçek anlamda bizlere aittir. Neleri var neleri yok onları alınız. Karşı koyan ve direnenleri öldürünüz.”

İzmir’in işgali Anadolu’da büyük bir yankı bulmuş Mondros Mütarekesinin 7. Maddesine göre itilaf devletlerinin İzmir’ çıkarak İzmir’e el koydukları başta Anadolu ve tüm dünyaya ilan edilmişti. Halk olan bitenden oldukça etkilenmiş, Anadolu’nun içlerine göçe başlamıştı.

Değerli okurlar Aslan Ural Karabağlı arkadaştan aldığım bir mailde Yunan Ordusunda 200 sosyalist görüşlü askerin başına gelen dramatik olay anlatılıyor.

Buyurun okuyalım:

'Anadolu Halkı Bizim Kardeşimiz' Dedikleri İçin Kurşuna Dizilen 200 Yunanlı Askerin Öyküsü:

1.Şartlar ne olursa olsun, barış ve kardeşliğin asla vazgeçmememiz gereken olgular olduğunu gözler önüne seren çarpıcı bir öyküyle karşınızdayız. Bu bir avuç onurlu insan, kan dökmeye ve topraklarımızı işgal etmeye karşı çıktıkları için idam edildiler. İçinden geçtiğimiz bu zorlu günlerde, onların mücadelesini, direnişini belki de defalarca okumalıyız..

2. Anadolu ve Ortadoğu'da kendine yeni sömürge devletler yaratmak için harekete geçer.

3. Planın Anadolu ayağında kullanılacak piyon da, Venizelos'un ta kendisidir. Zira bu çıkar ilişkisinden onun beklentileri de gayet büyüktür..

4. Ve böylece 14 Mayıs 1919'da, İngiltere ve Fransa destekli Yunan donanması İzmir’i işgal etmek için Pire limanından hareket eder.

5. Ancak, Anadolu topraklarına doğru yol alan kruvazörlerde, sonradan tarihe geçecek onurlu bir direniş öyküsünün yazıldığından kimselerin haberi yoktur.

6. Zira bir grup sosyalist Yunan askeri, gemilerde gizli gizli bir bildiriye imza atmaktadır.

7. Bildiri savaşa karşı olan Yunanistan Komünist Partisi‘nin manifestosudur.

8. Ve özetle şunları yazmaktadır:

 “Anadolu’nun işgali Britanya emperyalizminin bir oyundur. Britanya mazlumların kanıyla yeni sınırlar çiziyor. Biz bu oyuna alet olmayacağız. Anadolu halkı bizim kardeşimiz. Biz onları öldürmeyeceğiz”

9. Sonuçta, yaklaşık 200 Yunan astsubay ve askeri Anadolu’nun işgaline karşı çıkar ve manifestoyu imzalar.

10. Üstelik manifesto, sadece donanma içinde değil, Atina’da da imzalanır.

11. Grubun lideri olan Yomaganis adlı asker de, tıpkı Mustafa Kemal Atatürk gibi Selanik kökenlidir.

12. Neticede, Yunan askerleri 15 Mayıs 1919'da İzmir'e ayak basarlar. Ve hemen akabinde bir katliam başlatırlar.

13. Bu arada "Anadolu halkı bizim kardeşimiz, biz savaşmayacağız” diye silah bırakan 200 yunan sosyalist asker tutuklanmıştır.

14. Tutuklanan askerler aylarca hapis tutulur ve işkenceye maruz kalırlar. Ancak içlerinden bir tanesi bile imzasını geri çekmez.

15. Aylar süren mahkeme süreci sonunda ise idam edilmelerine karar verilir.

16. 1921 yılının ilk günü İzmir’in Balçova semtinin İnciraltı sahilindeki İşgal Kuvvetleri Komutanlığı Karargâhında kurşuna dizilirler.

17. İnfaz mangası nişan aldığında, gözleri bağlı olan İsyancı Sosyalist Yunanlı askerler şu son sözleri söylerler:

Manolis, “Yaşasın Halkların Kardeşliği” diye bağırırlar.

 

Stelios, “Kahrolsun Britanya Emperyalizmi” diye haykırır.

“Bizler fakiriz, buradayız” der Hristos. Sonra ekler, “zenginlerin ve güçlülerin asker olmamak gibi yolları var, bizim yok”

Haris, alçak bir sesle ve tane tane konuşur,

“Artık bize özgürlükten söz etmeyin. Çünkü köleliğimizi dayanılmaz şekilde hissetmekteyiz. Artık bize vatanlardan ve eski düzeni yeniden kurmaktan söz etmeyin”

Ve Yunanlı komutan ateş emrini verdiğinde 200 isyancı sosyalist hep bir ağızdan bağırır:

“ZİTO İ EPANASTASİS” (Yaşasın isyan)

Sonra birer birer Ege’nin berrak sularına gömülürler.

18. Aynı günlerde Anadolu’nun işgaline karşı çıkan 117 Yunanlı sosyalist de Atina’da kurşuna dizilir.

19. Fakat mücadeleleri boşa gitmez. Ve bu onurlu insanların başlattığı isyan ateşi nedeniyle binlerce Yunanlı sokaklara dökülürken, Yunan Ordusundan firar edenlerin sayısı 90 bine ulaşır...

Selam olsun halkların kardeşliğine, selam olsun gözlerini kırpmadan idealleri için ölüme gidenlere…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.