Mehmet KIZILASLAN

Mehmet KIZILASLAN

Ahlakın Sukut Ettiği Düzen

Daha önce bahsini ettiğim öğretmen vardı ya hani; öğrencisi ile ilişkiye girdiği iddia edilen, işte o başka bir ile atanmış.

Sayın Valim bilgileri paylaşmamızı istemişlerdi bildiklerimi anlatmıştım. Öğrencinin bir olmadığını ikincisinin de olduğunu, ilişkinin bir olmadığını defalarca olduğunu söylemiştim.

Öğrencinin 5 öğretmeni yanında yaptığı yanlışı, anlatan (her ne sebeple olduğunu sizlerde tahmin edebilirsiniz,) öğrenci nedense hiçbir şey olmadığını söylemiş. Öğrencinin ikrarına tanık olan öğretmenlerin; görevlendirilen müfettişler tarafından “ sormadığımız sorulara cevap vermeyiniz” diye azarladıklarını; suçlunun cezasız kalma ihtimalinin olduğunu da anlatmış idim Sayın Valime.

Dağ fare doğurdu arkadaşlarım.

İki öğrencisi ile ilişkiye girdiği iddia edilen (5 öğretmeninin yanında olayı öğrencinin kendisinin anlattığından öğreniyoruz)  bu öğretmen başka ile atanmış.

Kimden mi öğreniyorum Öğretmenin bağlı olduğu sendikanın Nazilli temsilcisinden.

Çok ilginç bir olay yaşadım Salı akşamı, çok sevdiğim bir hacı amcanın cemaatinin iftar daveti vardı. Benimde gelmemi yine çok sevdiğim bir kardeşim vasıtasıyle davet etti.  İcabet ettim.

Kapıda o kadar hoş birkaç arkadaşımızın karşılamasından sonra, bir şahıs la tanıştık, o şahıs beni tanıdığını söyledi. “Eleştirdiğiniz sendikanın Nazilli temsilcisiyim” dedi.

Ben sendikayı sadece ve sadece kendi içlerinde bir ahlaksızlık abidesini barındırdıkları için eleştirdiğimi, onu ihraç ettikleri halde yine köşemde, sendikayı da övgüyle yazacağımı söylediğim halde, konu uzadı.

Öyle bir duruma geldi ki sendika temsilcisi size niye geliyorlar bana gelselerdi ben onu görevinden attırırdım gibi, cümleler kullandığında ben patladım.

Serimde, canı tezlik, ukalalık, hatta biraz da kabalık olan ben var ya, dedim ki “ siz bir ahlaksızın istifa dilekçesini bile alamayacak kadar acizsiniz. Onu, içinizde barındıracak kadar rahat bir kişisiniz”

Oda tabi ki ağzını bozdu.

Yine “ siz bu zatın bu pislikleri yaptığına inanmıyor musunuz” dedim.

Oda “ Ben o …….. kişiyi savunmuyorum, sendikamın olaya karıştırılmasından rahatsızım” dedi.

Sendikanızı değil sizin o vatandaşın istifasını alamayacak kadar acz içinde oluşunuzu eleştiriyorum dedim.

Değerli okurlarım bir iftar sofrasına oturmadan kalktım geldim. Beni davet edenlere ayıp oldu biliyorum. Ben o zatı muhteremi o cemaatin içinden ve ev sahiplerinden birisi olarak değerlendirdiğim için bu yanlışı yaptım.

Bu arada cemaatte bu özrümü de iletmiş olayım.

Gelelim Dağın fare doğurmasına ve gelelim öğrencileri ile ilişkiye girdiği iddia edilen öğretmenin başka bir ile atanmasına.

Ama  önce sayın Valime seslenmek istiyorum.

Sizi yanlış bilgilendiriyorlar Sayın Valim.

Daha önceki görüşmemde de söylediğim gibi, müfettiş raporlarını ya da Milli eğitimin size yazdığı yazıyı değil tanıkların ifadelerini okumanızı istirham ediyorum.

Nazilli Nahit menteşe Kız meslek lisesine gönderilen müfettişleri değiştirerek daha adil ve kızları olan müfettişler gönderilmesini sağlayınız lütfen.

Diğer yandan beş öğretmeninin yanında; beden eğitimi öğretmeni ile defalarca yattığını söyleyen öğrencinin, ifadesinde bunu söylemeyerek, öğretmenlerini neden yalancı çıkardığını, ifadesini neden değiştirdiğini lütfen soruşturunuz. Aynı öğretmenin başka bir kız öğrencisi ile yatıp yatmadığını yine aynı okulda çalışan, olaya vakıf öğretmenlerden bilgi alınmasını sağlayınız efendim.

Değerli okurlarım,  Biz eskiden beri, Türkiye Cumhuriyeti olarak, memurumuzun, öğretmenimizin, amirimizin, polisimizin; hırsızını, namussuzunu, şerefsizini görevden almak yerine, doğuya ve güney doğuya sürgünlere gönderdik.

Geldik bu günlere aynı şeyleri yine yapıyoruz.

Gittikleri yerde sürgüne gelmiş, hatta mağdur olmuş rollerine bürünerek ve bilenerek, daha ahlaksızca ve namussuzca şeyler yaparak, devletimizin en çirkin yüzünü sergilemelerine sebep olanda biziz.

Bizim bu olaydaki tavrımız bu. Yetkililerin, Müfettişlerin, İl Milli Eğitiminin, tavrı bu.

Diyecekler ki öğrenci olayı anlatmıyor.

Diyecekler ki Şikayet eden yok.

Diyecekler ki Alan memnun, satan memnun.

Diyecekler ki bunlara rağmen Ne yapabiliriz?

Bende diyorum ki Ey yetkililer, Tanıkları konuşturmayanlar. Hatta azarlayanlar.

Bu yaptığınız adil değil,

Ahlaklı değil.

Namuslu hiç değil.

Her şeyi Allah'a bırakmak ta istemiyorum.

Ben görevimi fazlasıyla yaptım.

Sizlerin bazılarınız görevinizi yapmadınız. 

Yapmayanları önce Allah’a sonra da üst düzey yetkililere havale ediyorum.

İnşallah bu olayı ört bas edenlerin, suçluyu koruyanların, hepsinin başına, buna benzer olaylar gelsin.

Ve sizlerde şikayetçi olamayın.

Suçlularda başka illerde elerini kollarını sallayarak daha tecrübeli olarak ahlaksızlıklarına devam etsinler.

Devletin kadroları içinde, devletin çirkin yüzünü sergilemeye devam etsinler. 

Saygılarım görevlerini ahlaklıca yapanlara.

Saygısızlığım görevlerini ihmal ederek ahlaksızların korunmasını sağlayanlaradır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum