Efendi BARUTÇU

Efendi BARUTÇU

Bir kere yükselen bayrak bir daha düşmez!

 Aziz Dostlar, Sevgili Gençler, Değerli Okuyucular.

Bugün Bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kurucu Başkanı (Milli Şura) Mehemmed Emin Resulzâde’nin vefat yıldönümüdür (6 Mart 1955). “Bir kere yükselen Bayrak bir daha Düşmez !” haykırışıyla gönüllerde taht kuran ve zihinlerden silinmeyen bu Büyük Türk Milliyetçisi’nin kabri Ankara Cebeci Asrî Mezarlığındadır.

Birinci Cihan Harbi’nin sonlarında Osmanlı Orduları Başkumandan Vekili Şehit Enver Paşa’nın talimatı üzerine kardeşi Nuri Paşa, Kafkas İslam Ordusu ile Azerbaycan’ı Ermeni ve İngiliz işgalcilerden temizleyerek Bağımsız “Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti”nin kuruluşuna öncülük etmiştir (28 Mayıs 1918).

Ancak iki yıl sonra 26 Nisan 1920’de Sovyet Kızıl Ordusu sınırı geçerek Azerbaycan’a girmiştir. 28 Nisan 1920’de Azerbaycan Sosyalist Cumhuriyeti kurulmuş ve arkasından Sovyetler Birliği’ne katılmıştır. Azerbaycan Türklüğü 70 yıllık Sovyet esareti esnasında binlerce aydınını zulüm ve katliamlar sonucu kaybetmiştir.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Azerbaycan Halk Cephesi lideri Ebulfez Elçibey liderliğinde Bağımsızlık mücadelesi yeniden başlatılmıştır. Sovyet Ordusu – günümüzde Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya yaptığı kanlı saldırı ve katliamlar gibi- Bakü ve diğer illerde kadın ve çocuk ayırmadan katliamlar yapmış fakat bu saldırılar Azerbaycan halkının bağımsızlığa giden yolunu hızlandırmıştır.

Dönemin Millet Meclisi niteliğindeki Azerbaycan Halk Konseyi’nde 30 Ağustos 1991’de Bağımsızlık ilan edilmesi yönündeki bildiri kabul edilmiştir. 18 Ekim 1991’de “Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Devlet Bağımsızlığı Hakkında Anayasa Akdi” oy çokluğu ile kabul edilmiştir.

Kabul edilen bu belgede Sovyetler işgalci olarak belirtilmiş ve Azerbaycan’ın 1918’de kurulan Cumhuriyetin varisi (mirasçısı, devamı) olduğu belirtilmiştir.

Yeni dönemin ilk Cumhurbaşkanı olarak Halk Cephesi lideri Ebulfez Elçibey seçilmiştir.

Türkiye’de uzun yıllardır Türk Dünyası’nın bağımsızlığı mücadelesini veren Türk Milliyetçileri bugün Birleşmiş Milletler’de dalgalanan Türk Bayrağı’nın yanında 5 Bağımsız Kardeş Türk Devleti’nin bayraklarının dalgalanışının tarifsiz sevincini ve haklı gururunu yaşamaktadırlar.

Yüce Allah, Kafkas İslam Ordusu’nun -Bakü’de Şehitler Hiyabanı’nda yatan- Şehit askerlerine, hemen yakınındaki kabristan da medfun Ebulfez Elçibey’e sonsuz rahmetler eylesin.

Türkiye’de Milli Harp Sanayi’nin temellerini atarak top, havan, uçaksavar mermileri ve uçak bombaları üretmeye başlayan 2 Mart 1949’da İstanbul Sütlüce’deki silah fabrikasının Türklük düşmanları tarafından havaya uçurulması sonucu şehit edilen aziz naaşının parçaları bile uzun zaman bulunamayan Nuri Paşa’ya (Killigil), Mehemmed Emin Resulzâde’ye, Karabağ Şehitleri’ne sonsuz rahmetler diliyor, aziz hatıraları önünde tazimle eğiliyoruz.

Ruhları Şad, Mekanları Cennet, Makamları Alî Olsun !

mehemmed-emin-resulzade.jpgebulfeyz-elcibey.jpgazerbaycan.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum