Başlıksız Yazı (2)

İKİ BİN YİRMİ ÜÇ!

NE KALDI ONA?

VAY CANINAAA!

SEKİZ YIL KALMIŞ YAA!

BU ÜTOPYA,

BUNCACIK ZAMANA NASIL SIĞAR YAA!

MUHAMMET…..FATİH…..ATATÜRK……VE ÜTOPYA !!!!

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

‘İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur.’

“AHHHH! İSTANBUL SENİ YENİDEN BEN FETHEDECEĞİM.” Dedi Ütopya. Sen dünyanın merkezine “ben” olacaksın bu hadisin muhatabı olarak.

“AAAAH! Dedi, ”KERKÜK, MUSUL BENİMLE BİZİM OLACAKSIN ”BEN” OLACAKSIN” diye devam etti sözlerine. Gözlerinde çooook ötelerin alevi yerleşmişti.

“İKİ BİN YİRMİ ÜÇ,      İKİ BİN YİRMİ ÜÇ……” sayıklamalarıyla uykuya daldı cenin pozisyonunda. Evrimini tamamlamamış gibiydi.

ÜTOPYA, ÜTOPYA’YA GÖRE!

DİSTOPYA, HALKA GÖRE!

Çevremizde çok fazla duyduğumuz ama anlamını bize sorduklarında tam olarak ifade etmekte zorlandığımız kelimeler vardır. Şüphesiz o kelimelerin birisi de distopyadır. Bazen bizim yazılarımızda da bu kelimeyi kullanan arkadaşlarımız var. Peki, “Distopya nedir, distopik roman nedir, distopik filmler nedir?” sorusunun cevabını bu yazımızda arayacağız.

“Distopya” ilk defa John Stuart Mill tarafından kullanılmıştır. Yunanca bir kelimedir. Distopya, günümüzde ve gelecekte ideal olan toplumun -buna ütopya diyebiliriz-, giderek kötüleşeceğini, özellikle düzenin insanları terörize edip toplumsal bağların yok olacağını ortaya koyan bir bakış açısıdır. Bu bakış açısına pesimist yani kötümser bir bakış açısıdır diyebiliriz. Özellikle totaliter ve otoriter ya da herhangi bir baskıcı yönetim -adı ne olursa olsun- distopik toplumu ifade eder. Distopik toplumlarda arzu edilmeyen olaylar olur ve kaos (kargaşa) hakimdir.

İşte, geleceğin arzu edilenin dışında olacağını, kaosun hakim olacağını tabi ki şiddetin hakim olacağını anlatan romanlara “distopik roman” ve filmlere de “distopik film” denir. Son zamanlarda artan şiddet olaylarından mı nedir ya da devletlerin baskıcı yönetimlerinden midir bilinmez bu eserler çokça rağbet görmektedir.

Sinema tarihinde distopik anlamda ilk film Fritz Lang’ın 1927’de yönettiği “Metropolis” filmidir. Bu alanda çekilmiş filmleri sıralayacak olursak şunları sıralayabiliriz.  Matrix, Karanlık Şehir, V For Vendetta, Gattaca, Yapay Zeka, Bıçak Sırtı, On İki Maymun, Brazil, Mad Max, Son Umut, Otomatik Portakal, Azınlık Raporu, İsyan, On üçüncü Kat, Terminator. Bir anlamda ve kısaca, distopya, her şeyin olabileceği en yüksek derecede kötü olduğu yer. her şeyin kötü olduğu düşünsel mekân.(ALINTI)”””””

“ Televizyonlarda her nedense ortasından kanallar geçen şehirlerin gösterilmeye başlandığını farkediyorum. Bu bir tür beyin yönlendirmesi mi Kader ?“  diye sordu Ütopya. Yine bakışlarında kızıl alevler dolaşıyordu.Dudağı tuhaf bir gülümsemenin yana kayıklığındaydı.

Kader, distopik bir filmin figüranı gibi hissetti kendini. Gözlerinde yeşilin her tonu titreşiyordu. Zihninde bir seyahate çıktı. Kendi kendine, ” ortasından kanal geçen kaç şehir var dünyada?” diye

"Nehirlerin böldüğü şehirler" dedi dişlerinin arasından Ütopya. Yine o bilindik bakış sinmişti gözlerine. Kızıllık saçan bakışlar.

Kader, oturduğu koltuktan kalktı. Bir bilim kurgu film senaryosu oluşmaya başladı zihninde. Yan odaya geçti. Şifre beyninde kodluydu, kapı kendiliğinden açıldı sanki. Tuşların üzerinde gezinen parmakları durdu birden. Şehirler uçuşmaya başladı ekranda.

"Nehirlerin Böldüğü Şehirler" başlığı altında.

Brugge

11. yüzyılda Avrupa'nın ticaret merkezi olan Brugge hala bir liman kenti olarak anılmaktadır. Şehrin içindeki kanallar günümüzde ulaşım maksadıyla kullanılmakta olup, bunlarda turistik geziler de düzenlenmektedir.

Amsterdam

Amsterdam kentinin eski bölümü iç içe geçmiş ay biçimindeki kanallardan oluşur. Bu kanalların iki yakasındaki tarihsel yapıların bir bölümü bugün ev olarak, kalan kısmı da kamu ya da özel işyeri olarak kullanılır.

Bağdat

Irak'ın başkenti olan Bağdat Dicle Nehrinin her iki yakası üzerine kurulmuştur. 1058 yılından sonra Selçuklu sultanlarının uğrak yeri olan şehir Osmanlı döneminde önemli bir vilayet olmuştur.

Budapeşte

Buda ve Peşte şehirlerinin 1873 yılında birleşimi sonucunda oluşan şehir Tuna Nehri üzerinde yer alır ve Macaristan'ın başkentidir.

Floransa

Kuzey İtalya'daki Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa kısa bir dönem, eski İtalya Krallığı'na da başkentlik yapmıştır. Şehir, içinden geçen Arno Nehri çevresinde kurulmuştur.

Frankfurt

Almanya'da bulunan Main Nehrinin iki kıyısında ve Taunus'un güneyinde yer alan şehir dünyanın en önemli ekonomi merkezlerindendir.

Hamburg

Almanya'nın ikinci büyük şehri olan Hamburg kendi başına ayrı bir eyaleti oluşturur. Aynı zamanda Avrupa Birliği'ndeki en büyük 7. metropoldür. Şehir Kuzey Denizi'ne akan Elbe nehri kıyısındadır. Ayrıca şehrin içinden bir sürü nehir akmaktadır, dolayısıyla bu özelliğinden dolayı şehirde tıpkı Venedik gibi çok sayıda irili ufaklı köprüler bulunmaktadır.

Heidelberg

Şehri ikiye bölen Neckar Nehri ve sarayı ile birlikte tablo güzelliğinde olan kent aynı zamanda Almanya'nın en romantik kenti (Wege der Romantik) diye de anılmaktadır.

Kahire

Mısır'ın başkenti ve Arap dünyasının en büyük şehri olan Kahire'yi Afrika'nın en uzun ırmağı olan Nil Nehri ikiye böler.

Tiflis

Gürcistan'ın başkenti olan şehir Kura Irmağının her iki yakasına yer alır ve 350 km²'lik bir alana yayılır.

Köln

Vestfalya'nın en büyük şehri olan Köln ayrıca eyaletin en önemli ulaşım, kültür, bilim, sanat, ticaret ve eğlence merkezidir. Demir ve havayolu ulaşım ağının da kesişme noktası olan şehri Ren Nehri tam ortadan ikiye bölmektedir.

Londra

Dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden olan Londra yaklaşık 8 milyonluk nüfusuyla AB'nin en kalabalık şehridir. Parlamento Binası, Tower Bridge, Tower of London (Londra Kulesi), Buckingham Sarayı, Trafalgar Meydanı ve London Eye gibi turistlik mekanlara ev sahipliği yapan şehri Thames Nehri ikiye böler.

Oquago

Newyork eyaletinde bulunan Oquago şehrini Delaware nehri ikiye böler.

Paris

Fransa'nın başkenti olan Paris Seine Nehri'nin üzerine kurulmuştur. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile tanınmış olan şehir aynı zamanda dünya tarihinde başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yer almaktadır. Moda ve lüksün dünya başkenti olan Paris, 'Işık Şehri' olarak da anılmaktadır.

Polonya

Çek Cumhuriyeti'nden doğarak Baltık Denizi'ne dökülen Oder Nehri'nin en uzun kolu olan Warta Nehri Polonya'nın tam ortasından geçer.

Prag

Çek Cumhuriyetinin başkenti olan Prag Orta Bohemya'da Vltava Nehri'nin üzerinde yer alır. Prag'ın bir özelliği de 2. Dünya savaşında pek zarar görmemiş olmasıdır. Onun için birçok eski ev ve tarihi yerler vardır. Bu yerler arasında St. Vitus Katedrali de yer alır. Turizm alanında son yıllarda çok fazla rağbet görmektedir.

St. Petersburg

Avrupa'nın 5. büyük şehri olan St. Petersburg kültürel merkez oluşunun yanı sıra zarif binalarıyla da bilinir. Şehir Neva Nehri üzerinde yer alan 42 ada üzerine yayılmıştır.

Chernivitsi

Kaynağını Ukrayna'nın batısından alan ve Tuna Nehrinin bir kolu olan Prut Nehri Chernivitsi şehrinin ortasından geçmektedir.

Venedik

Venedik, Kuzey İtalya'nın doğusunda Adriyatik denizi kıyılarında karaya 4 kilometre uzunluğunda kara ve demiryolu köprüsü ile bağlanan, yaklaşık 118 adacık üzerine kurulu bir ada şehirdir. Venedik'in ana caddesinde yer alan Büyük Kanal görülmeye değerdir.

Şa Tin

İğne Tepesi'nden başlayıp, sığ bir koy olan eski Şa Tin Hoi'ye doğru akan Şing Mun Nehri Şa Tin'in içinden geçer.

Kiev

Ukrayna'nın başkentidir. Aynı zamanda en büyük şehridir. Şehrin içinden Dnieper Nehri geçer.(alıntıdır)

Heyecandan, parmakları çıktı almak için basacağı tuşları zor buldu Kader’in. Geri döndüğünde tunçtan bir heykelle yüz yüze geldi Kader. Sanki biliyormuş gibi elini uzattı Ütopya.

" Sence İstanbul bu listenin en üstünde yer alır mı Kader ?"

Sustu ve kızıl bakışlara dikti gözlerini Kader. Elindeki "Nehirlerin Böldüğü Şehirler " listesi el değiştirmişti çoktan.

"Sizce, bu listenin başına başka şehir geçemez değil mi " sorusuyla birlikte kuşkuyu da sırtlayıp getiren tümce, ağızdan çıktığında bile kaçacak delik aramaya başlamıştı. Ancak yüzünde kayık gülümsemenin belirmesiyle Ütopya’nın rehavetine sığındı Kader.

Sanki aynı hayalin içinde birlikte yürüyorlardı Kader'le Ütopya!

************

"Hayır, hayır, hayır" arka arkaya gelen hayırlar, masadaki tüm başları aynı kızıl bakışlara kilitledi.

"Sen sahiden bütün Kürtlerin arkandan Kürdistana yürüyeceğini mi sanıyorsun. "Dağ Başını duman almış.." diyerek ardına düşecekler bak bak bakk baakk"  Sesindeki istihza belirgin bir öfkeyi de taşıyordu beraberinde. Kendisini köşeye sıkıştırılmış hissediyordu. Ödediği bedel gözünde büyüyordu her geçen gün.

“ Kendin bile inanmıyorsun bu başıbozuklardan bir devlet olacağına. Bir avuç soyguncu, tembel, çapulcu güruhla sıkıştığınız bu dağlarda bundan sonra kendi kendinizi yiyeceksiniz. Dua edin de Musul ve Kerkük sarhoşu bu insanlar çabuk uyanmasınlar. Ben bile koruyamam artık sizi bunlardan. Tükürüklerinde boğarlar sizi." dedi Ütopya. Dişlerinin arasından ıslık gibi çıkmıştı son sözleri.

Kapıdan hızla çıkarken "Mustafaaaa!" dedi. İkinci kez "Mustafaaa, yarım bıraktığın bu işi tamamlamak ta bana kaldı bak" dedi. Sözlerinin arasında en vurguladığı isimdi, Mustafa!

Tüm silahlı grubu temsil eden şahıs şer odağı masadan bir şekilde istediğini almış olarak kalktı. Petrol, su, toprak, kan, silah ve para paylaşılmıştı bir kaç günde bu masada. Yüzlerce hayvani özelliğin sentezi olan bu adamlar milyonlarca çocuğun etini gevişleyerek yürüdü menzillerine...........

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.