Mehmet KIZILASLAN

Mehmet KIZILASLAN

İnsanımız ve Hijyen

Geçtiğimiz Pazar günü herkes yatağında yatarken ya da tatil şehirlerimizde denize girerken bir gurup insan vardı ki toplumumuz için bir şeyler öğrenmeye ve bir şeyler yapmaya çalışıyorlardı.

Nazilli Lokantacılar ve Kasaplar Esnaf Odası Başkanı, Mahmut Arslan, Yönetim kurulu üyeleri ve bu odanın değerli üyeleri bir şeyler öğrenmek için, Nazilli Belediyesi Tiyatro salonundaydılar.

Bir çoklarımızın bildiğimizi zannettiğimiz ve bilmediğimiz; bilenlerin de % 70 e varan kısmının uygulamadığı çok ama çok önemli konularda, güzel insanlar tatil günlerinden fedakarlıkta bulunmuşlar, eğitim alıyorlardı.

Sizlerin birçoklarınıza göre sıradan bir olay, sıradan bir eğitim gibi gelebilecek bu eğitim kursu, inanır mısınız, benim şahsımın hijyen konusunda hiç bir şey bilmediğimi öğretti bana.

Öyle zannediyorum ki diğer olaylar gibi bu basite aldığımız hijyen konusu da, Türk toplumunun tamamının eğitimini alması gereken bir konudur. Ben bu kanıya vardım.

Mikro organizmaların, bakterilerin, bağırsak parazitlerinin, insanlar üzerindeki etkilerinden, besinlerimizin temizlenmesine kadar, 

Sakız çiğneyen bir çalışanın, bone ve iş eldiveni giymeyen bir ustanın nelere mal olacağına kadar; iş yerinde çalışılan ortamda giyilecek iş ayakkabılarının çıkarılmayıp wc ve lavabolar kısmında giyilmesi halinde sağlığımıza etkilerine kadar, bakterilerin nemli, rutubetli ve temiz olmayan ortamlarda 1-36 saate kadar kuluçka sürelerinin olduklarını öğrendik.

Diyeceksiniz ki bunların bu siyasi ortamda yazılması doğrumu kardeşim?

Evet doğru, çünkü biraz sonra bu konuda sözüm bittiğinde asıl konuya da gireceğim.

Bu eğitimi, Yıldız Hizmet İçi Eğitim Kurumundan, Biyolog (Mikrobiyoloji dalında Yüksek lisans yapan) K. Şahin Karasüleymanoğlu’nun mükemmel bir anlatımıyla bu eğitimi aldık.

Daha sonra kendisiyle sohbetimde; bilgisinin çokluğu kadar ince ruhlu ve alçak gönüllü olduğunu gördüğüm, bu kardeşimiz den; Yıldız Hizmet İçi Eğitim Kurumunun; Cenan Yıldız tarafından kurulduğunu da öğrendim. “Ve lütfen beni değil kurumumu ve Sayın Oda Başkanımız Mahmut Arslan beyi ön plana çıkarınız” dedi.

Değerli hocamızın komplekslerden hijyen hale geldiğini görüyorum.

Değerli okurlarım bakterilerden mikro organizmalardan ve bağırsak parazitlerinden arındırılmış, hijyen hale getirilmiş, bir yaşamı kurmak çok basittir.

Ne yaparsınız?

Bu Yıldız Hizmet İçi Eğitim Kurumuyla ya da bu işi yapan başka kurumlarla anlaşır bedelini ödersiniz ve  bu eğitimi alırsınız.

Önemli olan ise; komplekslerden, İnsan sömürülmesinden, İnsanların inançlarından geçinen parazitlerden ve asalaklardan arınmak ve hijyen hale gelmektir.

Bu nu yapabilmek bizim gibi toplumlarda oldukça zordur.

Yine geldiniz siyasete, demeyin. 

Hayatın her alanı siyasettir.

Ama onu, o siyaseti, parazitlerden,  asalaklardan, zararlı makro organizmalardan korumak ve kurtarmak temiz toplumlarla olacaktır.

Temiz toplum olabilmek içinde, önce bizler kendimiz hijyen hale geleceğiz.

Sonra toplumumuzu, hijyen hale getireceğiz.

En son zaten siyaset adamlarımız bizim aynamız olduklarına göre, onlar hijyen hale geleceklerdir.

Saygılarım, kendisini ve toplumumuzu hijyen hale getirmek için canı gönülden uğraş veren kardeşlerimizedir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.